wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczka samochodowa – bezpieczny wyjazd na wakacje

Apteczka samochodowa – bezpieczny wyjazd na wakacje

Data dodania: 17-07-2014 Wyświetleń: 1399
Według polskiego prawa posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkiem, jednak – niezależnie od miejsca, w które planuje się wakacyjny wyjazd – warto mieć ją zawsze przy sobie.
 


Najważniejszy powód to oczywiście bezpieczeństwo. Na trasie mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje i nigdy nie wiadomo, kiedy konieczne okaże się ratowanie ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Osoby, które same nie potrafią udzielać pierwszej pomocy, często uważają, że apteczka nie jest im niezbędna, gdyż i tak nie są w stanie skorzystać z jej zasobów. Nic bardziej mylnego!

apteczka samochodowa

Przecież na miejscu ewentualnego wypadku może znajdować się – nawet zupełnie przypadkowo – inna osoba posiadająca odpowiednie umiejętności, kompetencje i odporność psychiczną. Człowiek ten nie musi jednak mieć przy sobie potrzebnego do udzielenia pomocy sprzętu, warto więc zadbać, by miał możliwość skorzystać z tego, który znajduje się w naszej samochodowej apteczce.


Apteczka samochodowa – pierwsza pomoc w wypadku drogowym


 Podczas planowania wyjazdu na wakacje, wiele osób popełnia błąd, myląc apteczkę samochodową z apteczką wakacyjną. Należy pamiętać o tym, że każda z nich ma inne przeznaczenie i zastosowanie. O ile ta druga powinna zawierać podręczny zestaw podstawowych leków, które mogą okazać się przydatne w razie choroby lub zranienia podczas pobytu poza domem, o tyle zadaniem apteczki samochodowej jest przede wszystkim zapewnienie możliwości udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku drogowego. Pełne bezpieczeństwo zapewni tylko posiadanie dwóch osobnych apteczek, spełniających różne funkcje.
 
Przy wyborze i uzupełnianiu zasobów apteczki samochodowej istotne jest trzymanie się kilku prostych, podstawowych zasad:
 
1. Tylko profesjonalny pojemnik w pełni spełnia swoje zadanie jako apteczka – jest poręczny, szczelny i odporny na wstrząsy. Nie należy więc zastępować go torbą foliową, miękką kosmetyczką ani innym przypadkowym opakowaniem.  
 2. Stanu apteczki samochodowej nie trzeba kontrolować często, warto jednak robić to dwa razy w roku – przed sezonem zimowym i letnim. Wszystkie artykuły medyczne, których termin przydatności do użycia kończy się przed kolejnym przeglądem, należy usunąć.
Ważne jest też, by pamiętać, że nie tylko leki posiadają termin ważności, także środki opatrunkowe mogą się przeterminować i przestać spełniać swoją funkcję.
 
3. Nie należy wyrzucać instrukcji obsługi ani ulotek zawierających dane medyczne, nawet jeżeli samemu potrafi się używać wszystkich produktów znajdujących się w apteczce.
 
4. W apteczce samochodowej nie powinno się trzymać żadnych tabletek. Temperatura w samochodzie w ciągu roku ulega znacznym wahaniom. Pod wpływem tych zmian, w lekach często zachodzą reakcje chemiczne, przez które stają się one nieprzydatne do użycia, a nawet szkodliwe.
 
Udzielając pierwszej pomocy w wypadku drogowym nie wolno też podawać poszkodowanym żadnych leków doustnych. Mogą one spowodować zakrztuszenie lub uniemożliwić szybkie przeprowadzenie niektórych zabiegów koniecznych w przypadku zagrożenia życia.
 
5. W apteczce samochodowej nie powinny znajdować się żadne produkty w szklanych opakowaniach. Podczas kolizji butelka może się stłuc, a przy tym uszkodzić także pozostałą zawartość apteczki, szczególnie artykuły opatrunkowe.
 
6. Nie należy wozić w apteczce żadnych substancji płynnych, nawet w pojemnikach plastikowych, ponieważ mogą one okazać się nieszczelne.


Prawidłowe wyposażenie apteczki samochodowej to:


 - bandaże, kilka sztuk o różnej grubości,
 
- opaski elastyczne (szerokość najlepiej 10 cm),
 
- opaska uciskowa,
 
- gaza jałowa,
 
- plastry opatrunkowe różnej wielkości,
 
- rolka plastra papierowego bez opatrunku,
 
- trójkątna płócienna chusta,
 
- jednorazowe rękawiczki chirurgiczne z lateksu (najlepiej więcej niż jedna para),
 
- koc ratunkowy z cienkiej plastikowej folii (dostępne w aptekach, sklepach motoryzacyjnych i na niektórych stacjach benzynowych),

- rurka do sztucznego oddychania lub maseczka jednorazowa,
 
- nożyczki,
 
- specjalny nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa (dostępny w aptekach).
 
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
 
Warto pamiętać, że tylko dobrze wyposażona, profesjonalna apteczka samochodowa może przyczynić się do uratowania życia naszego lub innych ofiar wypadku!

Paulina Szymborska-Karcz

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu