wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczki Poznań

Apteczki Poznań

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 2518

W Poznaniu – jak w każdym dużym mieście – o wypadek nietrudno. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby doznać jakiegoś urazu. Czasem to będzie tylko drobne zranienie, innym razem – poważne uszkodzenie. Bez względu na skalę wypadku, zawsze powinieneś mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy. To absolutna podstawa!



Rodzaje apteczek

Istnieją trzy podstawowe rodzaje apteczek pierwszej pomocy:

  • apteczka przemysłowa – przygotowana dla pracowników zakładów przemysłowych, biur, fabryk. Ma formę małej walizki lub skrzynki, często ze specjalnym uchwytem do montażu na ścianie. Przeważnie zabezpiecza nawet od kilku do kilkudziesięciu nawet pracowników.
  • apteczka samochodowa – wykorzystywana przy wypadkach na drodze. Znajdziesz w niej przede wszystkim gazy jałowe, bandaże dziane i elastyczne, trójkątne chusty, opatrunki i plastry. Dodatkowo też nożyczki lub nóż do rozcięcia pasów.
  • apteczka ścienna – montowane na ścianie i często zamykane na klucz. To mało popularny typ apteczki, jako że są one mało mobilne.

Minimalne wyposażenie apteczki

Przed zakupem apteczki koniecznie upewnij się, co jest w środku. Najlepiej nie baw się w pytania, ale sam to sprawdź. To bardzo ważne.
W Polsce nie istnieją przepisy prawne określające podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Jednak powinny w niej znaleźć się rękawiczki ochronne (min. 5 par), maseczka do sztucznego oddychania, bandaże elastyczne i dziane. Do tego jeszcze trójkątne chusty, folie termoizolacyjne, kompresy gazowe w rozmiarach 1 m², ½ m² i mniejszych. Dodatkowo nożyczki ratownicze, opaski opatrunkowe dziane, plaster na szpuli, plastry z gazą i płyn do odkażania rąk. Według ratowników medycznych to baza, którą powinna mieć każda dobra apteczka.

Pierwsza pomoc to obowiązek!

Posiadanie apteczki jest o tyle istotne, że polskie prawo nakłada na wszystkich obywateli obowiązek udzielenia pierwszej pomocy drugiej osobie. Dlatego warto wiedzieć, jak to się robi. Standard to 30 szybkich uciśnięć klatki piersiowej (masaż serca) + 2 oddechy ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy powtarzać ten schemat do czasu przybycia pogotowia. Lub do momentu, kiedy zacznie on oddychać.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu