wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Deski ortopedyczne Iron Duck

Deski ortopedyczne Iron Duck

Data dodania: 04-09-2014 Wyświetleń: 933
To podstawowe wyposażenie dla personelu medycznego. Deski ortopedyczne są absolutnie niezbędna w karetce pogotowia, szpitalu, śmigłowcu ratowniczym.


W przeciwieństwie do zwykłych, prowizorycznych noszy służy nie tylko do przenoszenia ciała. Pełni również wiele innych istotnych funkcji.
Spełniane funkcje

Jakie funkcje właściwie spełniają deski ortopedyczne?

 
  • Umożliwiają bezpieczny i wygodny transport osoby poszkodowanej. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy ktoś jest w stanie ciężkim i nie może się samodzielnie poruszać. Zwłaszcza, jeśli ktoś jest nieprzytomny. A bezwładne ciało potrafi być naprawdę bardzo ciężkie.
  • Unieruchamia ciało poszkodowanego. Dzięki temu możliwy jest bezpieczny transport ciała bez dodatkowych urazów i szkód. Stabilność deski to szczególna zaleta w przypadku przenoszenia dorosłej, masywnej osoby nieprzytomnej.
  • Ma wytrzymałą konstrukcję, która sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Deski nie są ciężkie, ale za to bardzo stabilne. Specjalne pasy ułatwiają też bezpieczne przenoszenie osoby poszkodowanej.
  • Pozwala na wykonanie diagnostyki RTG i tomografii komputerowej bez przenoszenia pacjenta. Dzięki temu nie istnieje ryzyko pogłębienia urazów kręgosłupa i innych części ciała.


Deski ortopedyczne dla dzieci i dorosłych


Dobrze jest posiadać odpowiedni sprzęt dla różnych poszkodowanych. Standardowa deska z podstawowym wyposażeniem i regulowanymi pasami zapewni stabilność i bezpieczeństwo każdemu dorosłemu. A co w przypadku, gdy poszkodowane jest dziecko?

Polecamy deski ortopedyczne pediatryczne. Kształt i wymiary zostały dopasowane do figury dziecka. Na tych deskach można przenosić nawet niemowlęta i kilkulatków.


Jak przenosić poszkodowanego?


Jeśli ktoś zostanie poszkodowany w wypadku, należy przenieść go na twardym i stabilnym podłożu. Przenoszenie nie powinno się odbywać, jeśli ofiara i ratownik ponoszą przy tym zbyt wielkie ryzyko, a szczególnie gdy zagrożone jest ich życie. Pamiętaj! Każdy zbędny ruch, który wydłuża przenoszenie, zmniejsza szanse na przeżycie.

Każda niepotrzebna minuta to 10% mniej szans na skuteczną reanimację. Nie próbuj przenoszenia, gdy u ofiary podejrzewasz uraz kręgosłupa, rdzenia kręgowego lub mózgu.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu