wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Gabloty i szafki na defibrylator AED

Gabloty i szafki na defibrylator AED

Data dodania: 17-09-2014 Wyświetleń: 1117
Defibrylatory są urządzeniami ratującymi życie, jednak ich koszt jest wysoki – waha się w granicach sześciu do dwunastu tysięcy złotych.


Ze względu na wysoką wartość pieniężną i ogromnie ważną rolę w ratowaniu ludzkiego życia, AED musi być przechowywany w miejscu, które ochroni je przed czynnikami zewnętrznymi czy kradzieżami, a z drugiej strony – zapewni swobodny dostęp w razie wypadku czy nagłej sytuacji.

Defibrylator służy bowiem do reanimacji i wycisza najpoważniejsze i najpopularniejsze zaburzenia w rytmie serca, czyli migotanie komór oraz częstoskurcz komorowy bez tętna. Dzięki użyciu tego sprzętu, szansa na uratowanie osoby, która nagle straciła przytomność, wzrasta do 75%. Jest to więc aparatura, do której dostęp powinien być nieograniczony.
 

Co wyróżnia profesjonalne gabloty i szafki na AED?


Gabloty i szafki na defibrylator muszą być nie tylko niezwykle wytrzymałe i stabilne, ale też posiadać szereg innych cech, który czyni je funkcjonalnymi. Po pierwsze, szafki te muszą być odpowiednio oznakowane, aby każdy od razu mógł je zauważyć.

Powoduje to jak najszybsze dotarcie do osoby poszkodowanej i niemal natychmiastowe zauważenie, gdzie sprzęt się znajduje. Po drugie, zwykle samo otwarcie gabloty powoduje automatyczne wezwanie karetki pogotowia. Bez wątpienia jest to duże ułatwienie, gdyż osoba chcąca uratować czyjeś życie, nie musi dodatkowo zajmować się telefonowaniem.

Oszczędza to czas i zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. Po trzecie, szafki wykonane są w sposób, który pozwala na łatwe utrzymanie ich w czystości.
 

Gdzie umieszczane są gabloty i szafki na AED?


Szafki na defibrylatory zwykle umieszczane są w miejscach, w których przewija się duża liczba osób, czyli wszędzie tam, gdzie jest duże prawdopodobieństwo nagłego wypadku lub utraty przytomności. Często znajdują się one między innymi:
  • Na dworcach kolejowych.
  • Na stacjach metra.
  • W punktach informacyjnych dużych miast.
  • Na przystankach tramwajowych czy autobusowych.
  • W centrach handlowych.
  • W dużych parkach.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu