wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kołnierz ortopedyczny – gdy dojdzie do urazu szyjnego odcinka kręgosłupa

Kołnierz ortopedyczny – gdy dojdzie do urazu szyjnego odcinka kręgosłupa

Data dodania: 03-10-2014 Wyświetleń: 1706
            Najbardziej niebezpiecznymi urazami, do jakich może dojść podczas nieszczęśliwych wypadków w różnych okolicznościach, są uszkodzenia kręgosłupa. Tak jak przy jakimkolwiek innym złamaniu, zwichnięciu lub nadwerężeniu, należy niezwłocznie unieruchomić uszkodzoną kość.


Nie da się jednak zrobić tego za pomocą szyn, tak jak wtedy, gdy złamana lub zwichnięta jest kończyna. Do radzenia sobie z unieruchomieniem tego typu urazów służą specjalne ortezy. Jedną z nich jest kołnierz ortopedyczny.
 

Kołnierz ortopedyczny składany – co to takiego?


            Kołnierz ortopedyczny to specyficzny rodzaj ortezy służący do unieruchamiania odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to niezwykle istotne działanie, dzięki któremu można zapobiec dalszym urazom kręgosłupa oraz grożącym trwałym kalectwem, a nawet śmiercią, uszkodzeniom rdzenia kręgowego.

            Większość kołnierzy ortopedycznych składa się z dwóch warstw: zewnętrznej skorupy polietylenowej, która nadaje kształt kołnierzowi oraz zapewniającej większy komfort i wygodę piankowej wyściółki. Kołnierz może również posiadać otwór tracheostomijny sprawdzający tętno.


Wybór kołnierza ortopedycznego


            Na rynku dostępna jest szeroka oferta kołnierzy ortopedycznych, które różnią się między sobą zastosowaniem praktycznym i przeznaczeniem. Kołnierze mogą być jedno lub dwuczęściowe, wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Innego kołnierza używa się w ratownictwie medycznym do zapewnienia bezpieczeństwa transportowanego do szpitala pacjenta, innego jako doraźnego środka pierwszej pomocy znajdującego się w apteczkach samochodowych, turystycznych czy zakładowych.

Kołnierz przeznaczony do zabezpieczenia miejsca urazu bezpośrednio po udzieleniu pomocy medycznej różni się od tego zalecanego do noszenia w czasie rehabilitacji. Istnieją także specjalne kołnierze pediatryczne, wyprofilowane tak, by były jak najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla dzieci.


 Najpopularniejsze rodzaje kołnierzy ortopedycznych to:


- Kołnierz Schantza – miękki i wygodny, wykonany z gąbki obszytej przyjemną w dotyku tkaniną. Służy tylko do częściowego unieruchamiania. Można nosić go przez długi okres, głównie w czasie rehabilitacji. Polecany do pracy przy komputerze. Łatwo dostępny w każdym sklepie medycznym.

- Kołnierz Florida – nieco sztywniejszy, wyposażony w usztywnienie wewnętrzne.
- Kołnierz Philadelphia lub Campa – sztywny, zwykle dwuczęściowy. Służy do całkowitego unieruchomienia.
- Kołnierz jednoczęściowy – używany w ratownictwie medycznym, przeznaczony do czasowego unieruchomienia.
- Kołnierz pediatryczny – przeznaczony dla dzieci, składany, z możliwością regulacji. Wypełniony miękkim tworzywem sztucznym, wygodny, łatwo się dopasowuje. Wykonany z materiału przepuszczającego promienie rentgenowskie – nie trzeba zdejmować kołnierza do zdjęć.

Paulina Maria Szymborska-Karcz

Kołnierz składany


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu