wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Materiały opatrunkowe

Materiały opatrunkowe

Data dodania: 02-09-2014 Wyświetleń: 1267
W wielu codziennych sytuacjach jesteśmy narażeni na rozmaite urazy. Często dochodzi np. do przerwania ciągłości skóry. Wtedy liczy się szybka reakcja. Nawet niewielkie skaleczenie trzeba odpowiednio opatrzyć, by nie doszło do zakażenia czy innych powikłań.


W przypadku urazów tego typu wcale nie jest nam potrzebna specjalistyczna wiedza, by umieć odpowiednio zareagować. Nawet, jeśli okaże się, że pomoc medyczna będzie niezbędna, musimy od razu zacząć działać, by nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji. Dlatego w każdym domu, miejscu pracy, szkole, przedszkolu, samochodzie itd. musi znajdować się zestaw materiałów opatrunkowych.

Każda podręczna apteczka powinna być odpowiednio zaopatrzona w tego typu produkty, służące do szybkiego zabezpieczenia rany. W zależności od tego, jak poważny jest uraz, wybieramy konkretne materiały. W niektórych, najlżejszych przypadkach, wystarczy sam plaster, nasączony środkiem przyspieszającym gojenie rany, samoprzylepny itd.

Jednak silniejsze urazy będą od nas wymagały użycia np. gazy, bandaża itd. Wtedy przydadzą się nam też specjalne agrafki, do odpowiedniego przymocowania opatrunku, jak i nożyczki – najlepiej specjalnie wyprofilowane. Tego typu sprzęt jest w wielu sytuacjach nieocenioną pomocą – możemy szybciej i sprawniej dokonać czynności ratowniczych.

Dlatego zadbajmy o to, by w domu czy innym miejscu, w którym często przebywamy, znalazły się w apteczce gazy i bandaże (np. samoprzylepne czy elastyczne), chusty, opatrunki czy kompresy. To wszystko ma nam ułatwić niezwykle ważne zadanie, spowodować, że nasza reakcja – nawet, jeśli nie mamy wprawy w udzielaniu pierwszej pomocy – będzie prawidłowa i nie zaszkodzi poszkodowanemu.

Zabezpieczenie skaleczenia ma na celu ochronę przed przedostaniem się zanieczyszczeń w głąb rany. Dobrze dobrane, nowoczesne materiały opatrunkowe są też nasączone substancjami, które sprawiają, że naskórek szybciej się goi. W dodatku, używanie do zabezpieczenia rany specjalnego, wyprodukowanego w tym właśnie celu materiału – wysterylizowanego, o odpowiednim kształcie, elastyczności itd. – sprawia, że taka pomoc będzie jeszcze bardziej efektywna

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu