wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Nawilżacze

Nawilżacze

Data dodania: 27-08-2014 Wyświetleń: 1081
Gdy zbliża się jesień lub nadchodzi zima, warto przygotować się na nią nie tylko wewnętrznie – zwiększając odporność.


 Ważne jest również zadbanie o to, by powietrze w naszym domu było odpowiednio nawilżone. Dlaczego? Ponieważ suche powietrze powoduje problemy ze śluzówką nosa i gardła. Znacząco pogarszają one komfort życia, utrudniają sen i negatywnie wpływają na koncentracje. Ta sytuacja może zdarzyć się również w lecie, gdy powietrze jest suche z powodu temperatury.
 
Najlepszym i sprawdzonym sposobem na nawilżanie powietrza jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Jest to urządzenie zwiększające poziom wilgotności powietrza. Istnieją różne rodzaje nawilżaczy – m.in. parowe, ultradźwiękowe czy ewaporacyjne.
 
Do głównych zalet nawilżaczy ultradźwiękowych należy ich wysoka wydajność przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Mechanizm ich działania opiera się na rozbijaniu przy pomocy ultradźwięków wody na mikroskopijne cząsteczki. Dzięki faktowi, że wydzielana mgiełka jest bardzo delikatna, nawilżacze te można stosować zarówno w lecie, jak i zimą. Produkują dużą liczbę jonów, pracują cicho i ekonomicznie.
 
Działanie nawilżaczy parowych jest odmienne – tutaj następuje proces podgrzania wody, dzięki któremu uzyskujemy dodatkowy efekt oczyszczenia jej z drobnoustrojów. Dlatego jest to świetny wybór do pomieszczeń, w których przebywają noworodki lub małe dzieci. Okaże się także idealny dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak np. astma. Ze względu na wzrastającą temperaturę w pomieszczeniu polecamy nawilżacze parowe w miesiącach jesiennych i zimowych.
 
Nawilżacze ewaporacyjne (mechaniczne) pracują w inny sposób. Tutaj wewnątrz urządzenia nawilżony zostaje bęben lub wkład, a następnie niewidoczna para wodna zostaje wydmuchana za pomocą wentylatora. Jest to wolniejszy, ale bardzo zdrowy sposób nawilżania powietrza.
 
Wybierając nawilżacz należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak wydajność, nawilżana powierzchnia podawana w gramach lub mililitrach na godzinę (zależy to od producenta). Przy produktach o wysokiej wydajności (ok. 10-11 litrów) na wodę, trzeba też zwrócić uwagę na ich pojemność (im większy, tym lepiej).

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu