wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Płuczki do oczu, systemy do płukania oka

Płuczki do oczu, systemy do płukania oka

Data dodania: 16-03-2018 Wyświetleń: 1046
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który jako niezwykle delikatny narząd łatwo może ulec uszkodzeniu. Dlatego przy pracy w szkodliwych lub ciężkich warunkach należy stosować odpowiednie ochronniki oczu. Nakazuje to przede wszystkim zdrowy rozsądek, ale także przepisy BHP, które zwykle jednoznacznie określają jak należy zabezpieczyć się przy wykonywaniu konkretnych czynności lub na danym stanowisku pracy. Niekiedy jednak nawet ich rygorystyczne stosowanie nie pozwala uchronić się przed wypadkiem, choć zwykle w tej kwestii zawodzi raczej czynnik ludzki, taki jak: rutyna, lekceważenie zagrożenia, zbytnia pewność siebie, a nawet czysta głupota. Jako trzeci powód wystąpienia zagrożenia wskazuje się wszystkie sytuacje i czynności przy których wykonywaniu nie wiemy od razu, że narażeni jesteśmy na określony rodzaj niebezpieczeństwa lub po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie ulega zatem wątpliwości, że najważniejsze jest przeciwdziałanie wypadkom, ale równie ważna jest także wiedza na temat sposobu postępowania w sytuacji gdy się on jednak wydarzy.


altUrazy oka, czyli uszkodzenia tkanek w wskutek działania czynników zewnętrznych, można podzielić na kilka podstawowych kategorii: mechaniczne, chemiczne, termiczne, powstałe w wyniku promieniowania elektromagnetycznego itd.. Najczęściej występującymi są te pierwsze, jednak w tym artykule skupię się stricte na obrażeniach chemicznych, których odsetek jest również bardzo wysoki. Ponad 80 % spośród wszystkich oparzeń zaopatrywanych w szpitalach to właśnie oparzenia chemiczne. Takie oparzenia to stany wymagające natychmiastowego działania, a ich dotkliwość zależy od rodzaju substancji, jej stężenia, współczynnika pH oraz zdolności przenikania w głąb tkanek. Duże znaczenie ma tu także czas utrzymywania się szkodliwego materiału na powierzchni oka. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podjąć działania zaradcze jak najszybciej od momentu wypadku, poprzez rozpoczęcie płukania narządu wzroku. Najlepszymi cieczami służącymi do tego prostego zabiegu jest roztwór Ringera (płyn wieloelektrolitowy) lub izotoniczny roztwór soli fizjologicznej (0,9 % roztwór NaCl). Jeśli przypuszczamy, że z okiem miała kontakt szkodliwa substancja chemiczna, nie można tego lekceważyć. Wczesnymi objawami oparzenia oka są następujące dolegliwości: zaczerwienienie, ból, łzawienie, trudności w utrzymaniu otwartych powiek, obrzęk, niewyraźne widzenie i uczucie ciała obcego w oku. W przypadku ciężkich poparzeń zamiast zaczerwienienia oko może stać się całkiem blade. Zobacz nasz aparat do płukania oka.

Pierwsza pomoc przy urazach chemicznych okaz polega na płukaniu szeroko otwartego oka wodą (lub opisanymi wcześniej cieczami) przez ok. 20 minut, jednocześnie uważając, aby substancja drażniąca nie dostała się do drugiego oka. Inną, bardziej profesjonalna metodą jest stosowanie tzw. płuczek do oczu. Dajmy na to płuczki Tobin są sprawdzonym, szybkim i bezpiecznym sposobem na wypłukiwanie chemikaliów, a także ciał obcych z oczu. Posiadają specjalnie zaprojektowany system, który daje najszybszą możliwą aplikację wody z jednoczesnym zachowaniem takiej jej ilości, która wystarcza do właściwej dekontaminacji okolicy oczu w większości występujących zdarzeń.

Kolejną możliwością, jednak dużo mniej skuteczną, jest delikatne polewanie oka z otwartej butelki, a w ostateczności zanurzenie twarzy chorego w misce z wodą. Minimalny czas płukania oka wynosi 5 minut, ale im dłużej tym lepiej. Po odpowiednim przepłukaniu oka (oczu), nie należy zakładać na nie opatrunków (chodzi o sytuację gdy doszło oparzenia chemicznego). Niezależnie od czasu i sposobu reakcji zaradczej jaką podjęto, po przepłukaniu narządu wzrokowego, należy niezwłocznie udać się do okulisty. Podczas transportu do lecznicy w dalszym ciągu należy regularnie przepłukiwać oko. Oczywiście transport do szpitala lub specjalistycznego ośrodka bez uprzedniego płukania jest znaczącym błędem i nie stanowi oszczędności czasu w myśl przeciwdziałania powstaniu negatywnych skutków urazu.

Płuczki do oczu dostępne są w wariantach stanowisk stacjonarnych, jak i mobilnych. Warto zamontować chociaż jeden tego typu sprzęt pierwszej pomocy w każdym budynku firmowym, na każdym piętrze w przypadku większych obiektów lub odpowiednio we wszystkich pomieszczeniach zakładowych, gdzie wykonywana jest praca szczególnie narażająca wzrok na uszkodzenia związane z jej wykonywaniem, np. laboratoria. Pewnego rodzaju alternatywą dla dużych butli jest myjka kieszonkowa, którą jak sama nazwa wskazuje bez trudu można nosić stale ze sobą, tak jak np. chusteczki higieniczne, krem do rąk, czy pomadkę do ust. Posiadanie przy sobie myjki kieszonkowej pozwala w kilka sekund rozpocząć płukanie oka, co ma niezwykle istotne znaczenie dla zmniejszenia skutków doznanego urazu, a w niektórych przypadkach nawet ich całkowitego zniwelowania. Pamiętajmy jednak, że myjka kieszonkowa nie jest wystarczająca, aby skutecznie wypłukać chemikalia z oka. Służy natomiast do zapewnienia pierwszej pomocy przed dotarciem do właściwej stacji płukania oka lub kranu z bieżącą wodą.

Na koniec należy przytoczyć kilka słów o najczęściej spotykanych substancjach chemicznych powodujących urazy oczu i opisujących ich specyfikację:

1. Zasady są szczególnie niebezpieczne, gdyż bardzo łatwo wnikają w tkanki, co uniemożliwia ich wypłukanie. Działają one destrukcyjnie poprzez zmydlenie kwasów tłuszczowych błon komórkowych, powodując zniszczenie i śmierć komórki. Kontakt tkanki z zasadą powoduje naturalnie reakcje zapalną gałki ocznej oraz skóry wokół niej, a to z kolei prowadzi do uwolnienia się enzymów proteolitycznych. Zasada niszczy również międzykomórkowe struktury kolagenowe. Skutkiem opisanego oddziaływania jest postępująca martwica rozpływną, która w przeciągu od 5 do 15 minut obejmuje głębokie struktury gałki ocznej.

2. Kwasy powodują denaturację białek powierzchniowych warstw rogówki. Ogranicza to ich wnikanie w głąb tkanek, ale za to niszczy rogówkę, co może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Wyjątkiem jest słaby kwas fluorowodorowy, który szybko przenika błony komórkowe i działa podobnie jak silna zasada. Oparzenia od kwasów są szczególnie bolesne. Stosunkowo często spotyka się kwasy: siarkowy, siarkawy, solny, azotowy, octowy, chromowy i fluorowodorowy. wyniku działania kwasów wewnątrz komórki uwalniane zostają jony.

 3. W trzeciej grupie znajdą się wszystkie związki drażniące, które zwykle mają neutralne pH i choć ich działanie jest nieprzyjemne, to jednak nie powodują trwałych uszkodzeń. Zaliczyć tu można w dużej mierze substancje używane w gospodarstwach domowych, takie jak detergenty i areozole.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu