wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Ratownictwo

Ratownictwo

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1101



Ratownictwo - specjalistyczne służby

 

Podczas różnego rodzaju zdarzeń, wypadków czy innych klęsk żywiołowych każdy z nas liczy na szybką i profesjonalną pomoc specjalistycznych służb. W zależności od tego co się stało, dysponowane są podmioty jednego z dwóch systemów działających na terenie naszego kraju – są to siły Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG) oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), które to w bardzo szerokim zakresie współpracują ze sobą nawzajem się uzupełniając. Trzeba tu dodać, że nie są to tylko Straże Pożarne (PSP i OSP) czy Pogotowia Ratunkowe (włącznie z SOR’em oraz LPR’em), ale również liczne organizacje wspomagające i uzupełniające ww. system. Nie wdając się w szczegóły, zakres kompetencji i wspólne zależności, przeciętny Kowalski powinien po prostu wiedzieć i mieć pewność, że w momencie zagrożenia ktoś w pełni profesjonalnie mu pomoże.

Jednak żeby realizować nawet najprostsze zadania ratownicze, jednostki te muszą być wyposażone mało, że w pełni profesjonalny sprzęt ratujący zdrowie, życie czy mienie, to jeszcze powinny nadążać za pojawiającymi się co jakiś czas nowinkami właśnie z zakresu szeroko pojętego ratownictwa.
Przykładem tego może być system Lukas, czyli robot medyczny samoczynnie wykonujący resuscytację poszkodowanego, który ma w dłuższym okresie czasu zasilić, jeśli nie wszystkie to większość ambulansów jeżdżących po terenie naszego kraju.
 

Zostawiając nowości z boku i patrząc realnie na wyposażenie naszego systemu ratownictwa, wydaje się, że nie można mieć większych powodów do narzekania – owszem, środków finansowych zawsze będzie mało, jednak nie mamy się czego wstydzić zarówno pod względem wyszkolenia jak i wyposażenia co przekłada się to jednocześnie na jakość niesionej pomocy.

Przykładem wyposażenia, które jeszcze do pewnego momentu było marginalizowane są torby R0, R1 czy R2 wraz z ich wyposażeniem, czyli noszami typu „deska”, kołnierzami, szynami Kramera czy zestawami opatrunków hydrożelowych. W tej chwili jest to praktycznie standardowe wyposażenie każdego wozu bojowego straży pożarnej patrząc na stronę medyczną tej formacji. Jeśli natomiast chodzi o pogotowie ratunkowe, to ambulanse różnego typu (Podstawowe, Specjalistyczne, Neonantologiczne, Transportowe) same w sobie są coraz bardziej nowoczesne i coraz lepiej wyposażone nie tylko w podstawowy sprzęt medyczny, ale również w zaawansowane urządzenia ratujące życie, takie jak między innymi defibrylatory, respiratory czy zestawy infuzyjne.

Jednak nawet najlepiej wyszkoleni i zaangażowani ratownicy z najwyższej jakości sprzętem nie są w stanie uratować każdego. Jest to smutny aczkolwiek niezaprzeczalny fakt. Z tego też względu coraz większy nacisk powinien być kładziony na edukację z zakresu pierwszej pomocy, co pozwoli miejmy nadzieję zmienić również mentalne nastawienie części społeczeństwa do niesienia pomocy innym, nie tylko podczas wielkich kataklizmów, ale również podczas mniejszych nieszczęść, jakie mogą codziennie spotkać każdego z nas.

Miejmy też świadomość tego, że my również jesteśmy bardzo ważną częścią łańcucha przeżycia !



Jakub Czajka - ratownik

alt

 

Ratownictwo - Ratownik Medyczny


Ratownik medyczny – osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej, w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownik Medyczny podczas udzielania pomocy korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszowi publicznemu. W większości przypadków Ratownicy pracujący w zawodzie posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych lub są w trakcie kształcenia. Ratownicy medyczni pracują zwłaszcza w zespołach wyjazdowych ratownictwa medycznego (P – podstawowy, S – specjalistyczny), szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), jednostkach GOPR, WOPR, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Odpowiednikiem zawodu w krajach anglosaskich jest Paramedic lub EMT – Emergency Medical Technician, a w Niemczech Rettungsassistent (nie da się jednoznacznie określić odpowiedników ze względu na inny rodzaj szkolenia).
W większości krajów osoby posiadające polski tytuł licencjata ratownictwa medycznego mogą wykonywać swój zawód po zarejestrowaniu się w odpowiednich organizacjach (np. w Wielkiej Brytanii jest to Health Professions Council) bez konieczności odbywania dodatkowego szkolenia (w określonych przypadkach HPC może dopuścić do rejestracji pod warunkiem odbycia krótkiego szkolenia, zazwyczaj chodzi o procedury w określonych sytuacjach i różnice wynikające z innego prawa w danym kraju) – oznacza to, że zdobyty w Polsce tytuł jest równoważny z jego ekwiwalentem w danym kraju[potrzebne źródło]. Nieprawne używanie tytułu paramedyka w Wielkiej Brytanii jest przestępstwem obarczonym karą pozbawienia wolności do 5 lat i ściganym z urzędu.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu