wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Temblaki

Temblaki

Data dodania: 09-09-2014 Wyświetleń: 1194
Do najczęściej spotykanych przypadków kontuzji, czy uszkodzeń ciała są urazy kończyn górnych, spowodowane różnego rodzaju wypadkami, czy uderzeniami.


W takich sytuacjach konieczne może być unieruchomienie stawu. W tym celu stosuje się odpowiednie elementy wyposażenia ortopedycznego, które oprócz tego, że są nieodzownym elementem dla poprawy bieżącego funkcjonowania ciała, stanowią również jedno z narzędzi rehabilitacyjnych. Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przy uszkodzeniach kończyn górnych należą temblaki.

Co to jest temblak?


Temblak to opaska, chusta, czy też podwieszka, której zasadniczym zadaniem jest podwieszenie i utrzymanie w odpowiednim położeniu zgiętej w łokciu, kontuzjowanej ręki. Dzięki temu spełnia on funkcję zarówno profilaktyczną, jak i leczniczą. Wykorzystywany jest w sytuacjach doraźnych, kiedy konieczne jest natychmiastowe unieruchomienie kontuzjowanej ręki, jak również w procesie rehabilitacyjnym.

Obecnie dostępne na rynku temblaki są bardzo zróżnicowane, tak aby bez problemu dopasować je do wielkości osoby poszkodowanej, jej postawy, czy też typów ubrań, które nosi (np. w przypadku grubych kurtek konieczny jest większy rozmiar temblaka). Wykonywane są w różnych rozmiarach, mogą mieć dodatkowe wyposażenie jak np. miękkie naramienniki, czy dodatkowe opaski stabilizujące.

Znakomicie nadają się zarówno do wykorzystywania w domu, jak i do szpitala, przychodni, czy gabinetów rehabilitacyjnych.

Główne zastosowania temblaków:

  • W celu podtrzymywania opatrunku gipsowego,
  • Po zdjęciu opatrunku gipsowego, podczas rehabilitacji,
  • Doraźnie w przypadkach zwichnięć, czy uszkodzeń kości,
  • Leczniczo w sytuacjach, gdy uszkodzenie jest na tyle lekkie, że gips nie jest konieczny.
 

Rodzaje temblaków:

  • Chusta,
  • Temblak na jedno lub dwa ramiona, podwieszany wokół karku,
  • Podwieszka,
  • Temblak ze stabilizatorem ramienia.
 
Kupując temblak koniecznie należy zwrócić uwagę na pewne istotne elementy, które zapewnią właściwe działanie opatrunku. Należą do nich przede wszystkim: rozmiar (należy zwrócić uwagę czy będzie noszony na gips, jaka jest pora roku i grubość ubrań etc.), rodzaj materiału, z którego jest wykonany (np. w lecie wygodniejsze są bardziej przewiewne) oraz jakość wykonania (niskiej jakości temblaki mogą powodować między innymi obtarcia)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu