wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Porady Ratownika2 » Apteczka do samochodu, apteczka samochodowa AS III

Apteczka do samochodu, apteczka samochodowa AS III

Data dodania: 29-06-2018 Wyświetleń: 91
Apteczka samochodowa nie stanowi obowiązkowego wyposażenia pojazdu, w myśl polskiego prawa drogowego. Należy jednak pamiętać, że obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku (osobom rannym) spoczywa na kierowcy. Nie trzeba zatem chyba nikogo przekonywać, że warto wozić ze sobą odpowiednie wyposażenie medyczne albowiem trudno jest udzielić pomocy bez apteczki. Ponadto oprócz sytuacji wypadku lub kolizji drogowej, konieczność opatrzenia rany, oparzenia, złamania itp. może przydarzyć się także w wielu innych sytuacjach, związanych z podróżą. Osoby potrzebujące pierwszej pomocy to najczęściej nie ludzie obcy, ale bliscy i przyjaciele kierowcy lub nawet sam kierowca.


altNa rynku dostępnych jest wiele modeli apteczek samochodowych. Oprócz standardowego wyposażenia i typowych opatrunków posiadają one nieraz także np. opaski odblaskowe, pałeczki świetlne, nóż do cięcia pasów, czy kołnierz ortopedyczny. Są to ważne przedmioty i nie ulega wątpliwości, że warto je mieć ze sobą w samochodzie, gdy dojdzie do potrzeby ich użycia, jednak najważniejsze aby wybrać model apteczki, który posiada przede wszystkim: rękawiczki ambulatoryjne, ustnik/maseczkę do sztucznego oddychania (środki ochrony osobistej), różne rodzaje plastrów, opasek uciskowych, kompresów gazowych i bandaży, chusty trójkątne, koc ratunkowy, agrafki oraz nożyczki. Jeśli wypieramy tańszy model, który nie ma niektórych z wyżej wymienionych rzeczy, dobrze jest wówczas dołożyć je we własnym zakresie. Z kolei w apteczce nie należy wozić żadnych leków z uwagi na to, iż mogą się szybko przeterminować, ulec różnego rodzaju zmianą na skutek wysokiej temperatury, która często występuje w autach, ale też dlatego, że zwykle nie można ich bezpiecznie podać. Stosowanie ewentualnych leków należy zostawić ratownikom medycznym lub lekarzom.


Na koniec należy jeszcze wspomnieć, iż przy każdym niesieniu pomocy na drodze warto być wyposażonym w kamizelkę odblaskową lub inne elementy odblaskowe. Zanim przystąpimy do działań ratowniczych należy zadbać o własne bezpieczeństwo i zorientować się, co się wokół nas dzieje. W miarę możliwości należy zapewnić sobie wsparcie innych osób. W przypadku zdarzeń drogowych, gdzie są osoby ranne należy powiadomić odpowiednie służby np. Pogotowie Ratunkowe, Policję, Straż Pożarną. I najważniejsze... jeśli przyjdzie nam prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową to nie przerywamy jej prowadzenia, aż do momentu, gdy wystąpi chociażby jedna z czterech okoliczności:

- dalsze prowadzenie resuscytacji zagrażałoby naszemu życiu lub zdrowiu,
- czynności ratownicze przejmie od nas wykwalifikowana pomoc ratownicza (ratownik medyczny),
- czynności życiowe ratowanego zostaną przywrócone,
- osoba ratująca całkowicie opadnie z sił.

 

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl