wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczka nie jedno ma imię

Apteczka nie jedno ma imię

Data dodania: 27-08-2014 Wyświetleń: 1269
Wypadek może zdarzyć się wszędzie, dlatego niezwykle ważne jest, by w każdym miejscu, w którym przebywają ludzie – w domach, zakładach pracy, miejscach publicznych, środkach transportu – znalazła się również odpowiednio wyposażona i łatwo dostępna apteczka pierwszej pomocy. Niejednokrotnie może ona przyczynić się do uratowania komuś życia.


Apteczki – czym się różnią?

 
            Każda apteczka pierwszej pomocy jest pojemnikiem, w którym znajdują się materiały niezbędne do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej. Powinna być ona solidnie wykonana, czysta, odpowiednio oznakowana (białym krzyżem na zielonym tle lub czerwoną gwiazdą) i umieszczona w widocznym, łatwo dostępnym miejscu.

Nie istnieje jednak "apteczka uniwersalna", wyposażenie pojemnika powinno więc być, najlepiej jak to tylko możliwe, dostosowane do miejsca, w którym się znajduje, warunków, w jakich prawdopodobnie zostanie użyte oraz funkcji, jaką apteczka ma spełniać.
           
Apteczki można podzielić ze względu na specyfikę miejsca, w jakim ma się znajdować i celu, jakiemu ma służyć:

 

Apteczka przemysłowa (zakładowa)


Przeznaczona do umieszczenia w zakładach pracy – fabrykach, zakładach przemysłowych, biurach. Często występuje w formie pojemnika do powieszenia na ścianie, z możliwością łatwego zdjęcia z niej. Powinna zawierać wszystkie niezbędne materiały i środki potrzebne do udzielenia pomocy w razie wypadków charakterystycznych dla rodzaju pracy wykonywanej w zakładzie. Z tego względu w różnych zakładach wyposażenie apteczki może (a nawet powinno) znacząco się różnić.

 

Apteczka samochodowa


Jej wyposażenie jest nastawione na udzielanie pomocy podczas wypadków drogowych. Charakterystyczne cechy jej wyposażenia to duża ilość materiałów opatrunkowych oraz artykuły nieprzydatne w innych rodzajach apteczek. Przykładami takich materiałów mogą być nożyczki do cięcia pasów bezpieczeństwa oraz koc termoizolacyjny – na trasie czasem trzeba czekać na przybycie profesjonalnej pomocy medycznej znacznie dłużej niż w domu czy zakładzie pracy.

 

Apteczka domowa


Znajduje się w domu, w miejscu doskonale znanym przez wszystkich domowników. Tutaj mogą być schowane wszystkie dostępne w gospodarstwie domowym materiały medyczne i leki, jednak powinny one zostać tak ułożone, by te, potrzebne w razie nagłego wypadku, dało się szybko i łatwo znaleźć.

 

Apteczka osobista


To w zasadzie wiele różnych rodzajów apteczek, głównie turystycznych, dostosowanych do wyjątkowych okoliczności: wycieczek, podróży. Inny zestaw materiałów medycznych będzie potrzebny osobie często i na długie dystanse przemieszczającej się środkami komunikacji publicznej, inny podczas wyprawy w góry, a jeszcze inny na wycieczce nad wodę. Taka apteczka powinna być mała, lekka i łatwa do umieszczenia w podręcznym bagażu. Jej wyposażenie zawiera wyłącznie niezbędne artykuły medyczne.
 
            Inne rodzaje apteczek to profesjonalne apteczki medyczne – zawierające specjalistyczny sprzęt, którego używanie wymaga odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia – oraz apteczki użytku publicznego, umieszczane w miejscach przeznaczonych do masowego korzystania.
 
Paulina Maria Szymborska-Karcz

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu