wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy

Data dodania: 13-03-2014 Wyświetleń: 1301
Pierwsza pomoc może być udzielana przez każdą osobę. Do jej przeprowadzenia nie jest potrzebne wykształcenie medyczne, a jedynie wcześniejsze przygotowanie. Niezbędne jest poznanie pewnych zasad, które pozwolą na utrzymanie poszkodowanego w takim stanie, w którym będzie możliwa pomoc lekarzy.


Jest to o tyle ważne, że w Polsce istnieje prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Brak dopełnienia tego obowiązku może zakończyć się karą trzyletniego pozbawienia wolności.


Czemu ma służyć apteczka pierwszej pomocy?


Apteczka pierwszej pomocy służy do udzielania pierwszej pomocy, czyli utrzymania przy życiu poszkodowanego oraz niedopuszczenia do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia profesjonalnej pomocy: karetki czy też aż do momentu, kiedy pacjenta zobaczy lekarz.
 

Jak wybrać apteczkę pierwszej pomocy?


Wybór apteczki pierwszej pomocy nie powinien być przypadkowy. Na rynku istnieje tyle produktów, by można było wśród nich wybierać te, które mają szansę sprawdzić się najlepiej w określonym zastosowaniu.
Apteczki pierwszej pomocy można dobrać wielkością, wyposażeniem oraz sposobem wykonania do własnych potrzeb.

Obok toreb, znajdują się skrzynki, plecaki, czy też kasetki, w których znaleźć można wszystkie niezbędne produkty.
Po pierwsze dobra apteczka pierwszej pomocy to taka, która jest wygodna, łatwo można jej używać, sięgając po niezbędne produkty. Znaczenie ma również rodzaj wykorzystanego materiału: apteczka niezależnie od tego, jaki producent ją wykonał, powinna być trwała, a do tego dobrze widoczna, by w razie potrzeby można było szybko po nią chwycić i wyciągnąć z niej niezbędne produkty.

Apteczka powinna być dostosowana rodzajem mocowania do potrzeb klienta: można ją przymocować do ściany (może mieć formę skrzynki), jak również może być dostępna jako przenośna torba podróżna. Dodatkowo znaczenie ma także przejrzystość wnętrza oraz praktyczne zaplanowanie przestrzeni, które umożliwia szybkie dostanie się do niezbędnego produktu. Dobrze, gdy apteczka ma dobry stosunek wielkości do pojemności, dzięki czemu będzie mogła pomieścić niezbędne produkty na niewielkiej przestrzeni.


Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy


Apteczka pierwszej pomocy, w zależności od wielkości i przeznaczenia, może mieścić od kilka do kilkunastu przedmiotów. Podstawa to:

• jednorazowe rękawiczki,
• agrafki,
• instrukcja udzielania pierwszej pomocy z podstawowymi numerami alarmowymi,
• opatrunki,
• plastry,
• koce termoizolacyjne,
• maseczki do sztucznego oddychania,
• nożyczki ratownicze,
• chusta trójkątna.

Lepiej wyposażona apteczka to lepsze przygotowanie na wypadek nieszczęśliwej sytuacji. Warto do podstawowego wyposażenia dodać: siatki opatrunkowe (różnej wielkości), opatrunki żelowe, opatrunki osobiste, światła chemiczne, flary drogowe.

Warto pamiętać, że w apteczce nie można trzymać leków, a podczas udzielania pierwszej pomocy nie wolno podawać poszkodowanemu żadnych tabletek do ust. Dodatkowo w apteczce nie powinny znajdować się przypadkowe przedmioty takie, jak niejałowe opatrunki, chusteczki, wata.

Poza tym nie powinno być tam produktów przeterminowanych oraz takich, których zastosowanie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu