wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczka pierwszej pomocy – rodzaje, zastosowanie i wyposażenie

Apteczka pierwszej pomocy – rodzaje, zastosowanie i wyposażenie

Data dodania: 22-12-2020 Wyświetleń: 46

Każdy z nas prędzej czy później będzie miał do czynienia z apteczką pierwszej pomocy. Warto dużo wcześniej zapoznać się z jej zawartością i wiedzieć, co można w niej znaleźć i w jakim miejscu ewentualnie jej szukać. Dzięki temu sama akcja ratunkowa przebiegnie sprawniej i szybciej, a w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia liczy się przecież każda minuta. 
Rodzaje apteczek pierwszej pomocy

 
 

 
Wyróżniamy 4 podstawowe typów apteczek pierwszej pomocy:

  • Apteczka samochodowa – czyli taka, która powinna znaleźć się w każdym pojeździe (mimo że nie ma obowiązku wożenia jej w samochodach osobowych). Nie może jej jednak zabraknąć w  autobusach oraz innych środkach komunikacji. 

  • Apteczka w zakładzie pracy – czyli apteczka, która powinna znaleźć się w każdym zakładzie pracy – hali produkcyjnej, fabryce, szkole czy biurze. 

  • Apteczka turystyczna – mała, przenośna, umieszczona w wodoodpornej saszetce apteczka, którą zawsze można mieć przy sobie. Warto ją wyposażyć również w haczyki do usuwania kleszczy oraz zestaw do płukania oka. 

  • Apteczka domowa – trochę inny rodzaj apteczki, w której oprócz podstawowego, wyposażenia znajdują się również leki pierwszej potrzeby, np. przeciwgorączkowe czy przeciwbiegunkowe. Dobrze, jeśli do zestawu dołożymy również żel lub kompres chłodzący, niezastąpiony w przypadku gdy dojdzie do oparzenia. 
     

Apteczka pierwszej pomocy – gdzie obowiązkowa?

 
 

Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy powinna się znaleźć w każdej taksówce, samochodzie przeznaczonym do nauki jazdy, autobusie i każdym innym pojeździe przeznaczonym do przewożenia ludzi. Apteczka obowiązkowo musi znaleźć się również w każdym zakładzie pracy oraz szkole – najlepiej w łatwo dostępnym, widocznym dla wszystkich miejscu i czytelnie oznakowanym. Samochód osobowy, turystyczny plecak czy dom to miejsca, w których nie ma obowiązku przechowywania apteczki, ale bez względu na to warto mieć ją pod ręką. 
 

Podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

 
Wyposażenie apteczki uzależnione jest od miejsca jej przeznaczenia, ale podstawowa zawartość, którą można znaleźć niemal w każdej apteczce to m.in.: plastry w różnych rozmiarach, opatrunki indywidualne, opaski elastyczne, koc termiczny, chusta trójkątna, rękawice lateksowe, nożyczki , preparat odkażający oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl