wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa

Data dodania: 13-03-2014 Wyświetleń: 1304
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Apteczka samochodowa to ważny element wyposażenia każdego auta.  W Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki, mimo to zdrowy rozsądek podpowiada, że warto ją mieć, dlatego wielu kierowców, niezależnie od wieku oraz sytuacji rodzinnej, wybiera apteczkę samochodową i wozi ją w samochodzie na krótkich i na długich dystansach.


Raz zapakowana apteczka nie jest zazwyczaj wyjmowana, chyba, że istnieje konieczność uzupełnienia jej zawartości lub sprawdzenia, czy wszystkie jej elementy są gotowe do użycia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Choć większość osób nie chciałaby używać apteczki, to są sytuacje, kiedy jest ona niezbędna. Nie tylko przy dramatycznych wypadkach, kiedy liczy się każda sekunda w walce o życie, ale również przy okazji drobnych stłuczeń czy skaleczeń, które mogą się przytrafić każdemu: dorosłemu i dziecku.


Gdzie kupować apteczkę samochodową?


Wielu kierowców czuje się spokojnie, gdy posiada apteczkę zakupioną w markecie lub na pierwszym lepszym stoisku. Tymczasem tanie apteczki posiadają niewielkie wyposażenie i niskiej jakości zawartość. Mogą nie sprawdzić się w trudnej sytuacji, a przecież kupując apteczkę, zależy nam na pewności, że mamy produkty, które w razie czego będą w stanie uratować nam lub naszym najbliższym życie czy podtrzymać je do przyjazdu karetki. Warto zadbać o to, by apteczka była dobrze wyposażona i trwała.


Pomoc innym


Apteczka samochodowa nie służy jedynie do ratowania życia kierowcy, ale pozwala również udzielić pierwszej pomocy bliskim lub innym uczestnikom ruchu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że istnieje prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.

Mówią o tym przepisy:
Art. 162 § 1. Kodeksu karnego wyraźnie mówi, że: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.


Podstawowe wyposażenie apteczki


Apteczka samochodowa powinna zawierać kilka produktów. Najważniejsze to:

• sterylne kompresy gazowe,
• koc termoizolacyjny,
• instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
• plaster bez opatrunku,
• plaster z opatrunkiem,
• bandaże,
• opaski elastyczne,
• agrafki,
• nożyczki,
• lateksowe rękawiczki ochronne,
• środek dezynfekujący,
• ustnik do wykonywania sztucznego oddychania.

Apteczka nie powinna zawierać żadnych leków. Udzielanie pierwszej pomocy nie polega na podawaniu żadnych farmaceutyków, jest to wręcz zakazane.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu