wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Apteczka samochodowa przepisy

Apteczka samochodowa przepisy

Data dodania: 21-11-2014 Wyświetleń: 1779
            Polskie prawo pełne jest niezrozumiałych dla przeciętnego, logicznie myślącego człowieka paradoksów. Jeden z nich to przepisy dotyczące apteczek samochodowych. Brak obowiązku przewożenia apteczek pierwszej pomocy w samochodach osobowych wydaje się szokujący, wzbudza poważne – i całkowicie słuszne – kontrowersje. Dlaczego? Odpowiedzi należy szukać nie tylko w trosce o bezpieczeństwo ofiar wypadków drogowych, ale także w niespójności samych przepisów.
 


Trójkąt i gaśnica – tak, apteczka – nie

            Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczącego niezbędnego wyposażenia samochodu, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Nieumieszczenie tych przedmiotów w łatwo dostępnym miejscu grozi mandatem.

Brak gaśnicy może też zaowocować negatywnym wynikiem przeglądu samochodu. Przepisy te są przestrzegane dość restrykcyjnie. A co z apteczką? Czyżby była on mniej istotnym wyposażeniem auta? Niestety, według ministerstwa tak właśnie jest.

            Niezaprzeczalnym faktem jest, że polskie prawo drogowe nie uwzględnia jednoznacznego obowiązku przewożenia we wszystkich pojazdach apteczki pierwszej pomocy. Owszem, od tej zasady istnieją wyjątki, jednak w powszechnej opinii, a także zdaniem ekspertów, są one niewystarczające.

Apteczka samochodowa potrzebna tylko w warunkach szczególnych?

            Rozporządzenie Ministra Infrastruktury informuje, że apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w następujących pojazdach:

- autobusy i autokary,
- samochody osobowe używane jako taksówki,
- samochody ciężarowe służące do przewozu osób,
- wszystkie pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania oraz wszystkie pojazdy należące do szkół jazdy.

Paradoks apteczki
 
            Posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe, natomiast udzielenie pomocy ofierze wypadku już tak. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca w razie uczestniczenia w wypadku drogowym zobowiązany jest zatrzymać pojazd, zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego w miejscu wypadku, a także... udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, a następnie wezwać zespół ratownictwa medycznego oraz policję.

            Brak udzielenia pomocy ofiarom wypadku to wykroczenie zagrożone karą grzywny lub aresztu. Jednak jak można wymagać udzielenia pierwszej pomocy, jednocześnie pozwalając na nieposiadanie niezbędnych do tego narzędzi?

Podstawa prawna:

Ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. z 2003 r. nr 32, poz. 262 z późn. zm.)

Polecamy:
http://www.twoja-apteczka.pl/plaster-steri-strip-6mmx38mm-p-1560.html

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu