wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Bandaż elastyczny – dlaczego warto mieć go zawsze przy sobie?

Bandaż elastyczny – dlaczego warto mieć go zawsze przy sobie?

Data dodania: 10-12-2020 Wyświetleń: 686
Bandaż elastyczny to element, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Może przydać się zarówno podczas wypadku drogowego, jak i w domu czy podczas podróży. Zwinięty zajmuje niewiele miejsca, a odpowiednio użyty może pomóc zarówno przy poważnych urazach, jak i w przypadku drobnych otarć czy skaleczeń.


Bandaż elastyczny – do czego służy?

Słowo bandaż pochodzi od francuskiego pojęcia bandage i oznacza materiał, który służy do zamocowania opatrunku przy ciele. Główne zadanie bandażu elastycznego, czyli takiego stworzonego z grubszej, rozciągliwej tkaniny, jest jednak nieco inne. Tego rodzaju opatrunek ma przede wszystkim usztywnić i unieruchomić uszkodzone części ciała – przede wszystkim kończyny. Dołączona zwykle do zestawu gumowo-metalowa zapinka umożliwia stabilne spięcie opatrunku i przymocowanie go w miejscu. Elastyczny opatrunek bardzo dobrze sprawdza się również jako opaska uciskowa, mająca na celu zminimalizowanie krwawienia. Bandaże elastyczne dostępne są w różnych szerokościach – te najbardziej popularne to 8, 10, 12 czy 15 centymetrów. Standardowa długość bandażu w rolce to zazwyczaj 4-5 m. Sprawdź bandaż elastyczny cena.
 

Jak bandażować?

Istnieje kilka typów bandażowania, które warto poznać – każdy z nich może okazać się pomocny w innej sytuacji. Pierwszym typem bandażowania jest bandażowanie koliste czyli takie, w którym każda kolejna warstwa w całości przykrywa poprzednią. Drugi to bandażowanie śrubowe, w którym kolejna warstwa pokrywa ok. 2/3 szerokości poprzednie. Trzeci typ bandażowania, który warto znać, to kłosowe, czyli bandażowanie ósemkowe poprowadzone wokół dwóch osi. Warto przećwiczyć te kilka najważniejszych typów bandażowania, by w przyszłości móc szybko i sprawnie pomóc poszkodowanemu lub sobie. Warto również pamiętać o tym, by zawijając bandaż nie dociskać go zbyt mocno do ciała – za ciasny opatrunek sprawi, że do kończyny przestanie dopływać krew.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu