wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Bandaż elastyczny – podstawowy element wyposażenia apteczki

Bandaż elastyczny – podstawowy element wyposażenia apteczki

Data dodania: 26-10-2020 Wyświetleń: 403
Bandaż elastyczny to niezbędnik, który powinien znaleźć się w każdej apteczce – samochodowej, turystycznej, domowej i każdej innej. Ten niepozorny produkt może być pomocny zarówno przy niewielkich otarciach czy skaleczeniach, jak i przy poważniejszych i bardziej inwazyjnych urazach. 


 

Zastosowanie bandażu elastycznego

Bandaż ma za zadanie podtrzymywać opatrunek w miejscu i zapobiegać jego przemieszczaniu się. Bandaż elastyczny sprawdzi się również wtedy, gdy chcemy poprawić przepływ krwi do kończyny lub usztywnić np. rękę lub uszkodzoną kostkę. Sprawdź bandaż elastyczny cena

Elastyczna opaska wykonana jest z rozciągliwego i dopasowującego się do ciała materiału, dzięki czemu można stosować ją właściwie na każdej części ciała – również na tych trudnych do zabandażowania. Podstawowym i najbardziej popularnym produktem do wykonywania opatrunków jest bandaż o szerokości 10 cm i długości kilku metrów. Jeśli produkt wykonany jest z materiałów wysokiej jakości, można prać go ręcznie lub w pralce i wykorzystywać wielokrotnie. 

W naszym sklepie oferujemy między innymi apteczki unijne oraz apteczki lekarskie - sprawdź.

Jak założyć bandaż elastyczny?

Bandażowanie można zastosować na różnych częściach ciała – na ramieniu, kostce czy palcu u ręki. To, w jaki sposób bandaż powinien być założony, zależy w dużej mierze właśnie od tego, na jakiej części ciała go owijamy. Wyróżniamy kilka najbardziej popularnych rodzajów bandażowania:

  • bandażowanie koliste, w którym każda kolejna warstwa pokrywa w całości poprzednią,

  • bandażowanie śrubowe, w którym każda kolejna warstwa pokrywa ok. 2/3 szerokości poprzedniej,

  • bandażowanie wężykowe to skośne obwoje, między którymi zostawia się wolną przestrzeń,

  • bandażowanie kłosowe, czyli bandażowanie ósemkowe poprowadzone wokół dwóch osi,

  • bandażowanie żółwiowe, które stosowane jest do bandażowania stawów zgiętych.

Do bandaża elastycznego zazwyczaj dołączana jest zapinka, która umożliwia stabilne zamocowanie bandażu. Owijając bandaż wokół kończyny, należy pamiętać o tym, by nie zacisnąć go zbyt mocno, ponieważ może to skutkować odcięciem dopływu krwi. Jeśli kończyna zaczyna drętwieć czy stawać się sina, należy niezwłocznie zdjąć opatrunek.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu