wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Ból pleców

Ból pleców

Data dodania: 18-09-2012 Wyświetleń: 1753
Bóle pleców są...


... jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. W krajach rozwiniętych cierpi na nie 60% mieszkańców. Współczesne warunki życia sprawiają, że przez większość czasu siedzimy. Dla naszych pleców to najgorsza tortura. Ból pleców, jeśli nie jest związany z urazem, pojawia się z dwóch przyczyn – przeciążenia mięśni pleców i obrzęku. Dlatego ważne jest nie tylko poradzenie sobie z bólem, ale też przywrócenie sprawności mięśni pleców, usunięcie obrzęku i przywrócenie krwiobiegu w rdzeniu kręgowym. W razie silnych bólów pleców często sięgamy po ogólnie dostępne leki przeciwbólowe. Powinniśmy uczynić to po konsultacji z lekarzem, ponieważ istotne jest, aby terapia przeciwbólowa i przeciwzapalna była krótka, ale nie doraźna oraz przerwała błędne koło; ból – wzmożone napięcie mięśni – ograniczenie ruchomości – ból. Zniesienie bólu powinno umożliwić odzyskanie prawidłowych wzorców ruchu.
Plecy mogą też boleć z powodu stresu. Zwiększone napięcie mięśniowe, które jest skutkiem długotrwałego stresu, może powodować różne dolegliwości - np. ból karku, szyi, czy w okolicy łopatek. Na takie bóle najlepiej dział relaksująca kąpiel, masaż, spacer i oderwanie się od spraw, które nas "spinają". Uwaga - jeśli miewasz kłopoty z kręgosłupem w okolicach odcinka szyjnego i chcesz udać się do masażysty - sprawdź, czy ma on uprawnienia do wykonywania zabiegów! Masaż wykonany przez przypadkową osobę może o wiele bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli nie masz pewności, czy bolą cię mięśnie, czy sam kręgosłup, udaj się do lekarza zanim poddasz się jakimkolwiek zabiegom.
Ćwiczenia fizyczne ukierunkowane na wzmocnienie mięśni brzucha i przykręgosłupowych są najważniejszym elementem leczenia, ale przy już zaistniałych bólach powinny zostać dobrane przez fachowca.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu