wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Ciąża i poród

Ciąża i poród

Data dodania: 25-08-2014 Wyświetleń: 1081
Dla większości kobiet wiadomość o ciąży to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Jest to czas wielu zmian zachodzących w organizmie, na które warto się przygotować.


We wczesnej ciąży – kiedy już dowiedziałyśmy się o niej, lub ją podejrzewamy – bardzo ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie. To zapewni dziecku najlepsze warunki rozwojowe. Należy bezdyskusyjnie zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, nie można poddawać się badaniom rentgenowskim, nie wolno spożywać surowego mięsa, uprawiać intensywnych sportów ani podejmować żadnych czynności, które grożą upadkiem lub urazem.
 
Pierwsze objawy ciąży to m.in. brak miesiączki, bolesne piersi, omdlenia i zawroty głowy, częstsze oddawanie moczu, zwiększenie się brzucha, zmiany samopoczucia. Jest to pierwszy sygnał, że warto wykonać domowy test ciążowy, a po jego pozytywnym wyniku udać się do lekarza.
 
Od dziesiątego tygodnia ciąży możesz zacząć odczuwać wahania nastrojów – wynikają one ze zmiany gospodarki hormonalnej Twojego ciała. Może pojawić się poczucie zmęczenia, które jest naturalne – Twoje ciało przechodzi już ogromne zmiany!
 
Bardzo ważne jest bieżące konsultowanie się z ginekologiem. Wybierz lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę od początku aż po sam poród – może to być Twój ginekolog, który tuż po potwierdzeniu ciąży przygotuje listę badań, które musisz wykonać.

Podczas każdej wizyty należy sprawdzać mocz oraz przeprowadzać inne badania charakterystyczne dla danego etapu ciąży – w pierwszym trymestrze jest ich aż kilkanaście, od morfologii, badań TSH i glukozy, po cytologię i badania przeciwko żółtaczce, ale też USG. Ono wykonywane jest również w drugim trymestrze, podobnie jak badania glukozowe. Wtedy, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, wizyty u lekarza stają się rzadsze.
 
Trzeci trymestr to czas intensyfikacji wizyt, szczególnie od siódmego miesiąca ciąży. Wtedy zaczynamy przygotowywać się do porodu – znów częste są badania moczu, sprawdza się, czy drogi rodne są wolne od bakterii, wykonuje się olejne USG.
 
Pierwsze oznaki porodu to zelżenie ucisku na żołądek przy zwiększeniu nacisku na pęcherz, ułatwienie odychania – wiąże się to z obniżaniem dna macicy. U kobiet w pierwszej ciąży proces ten zaczyna się 3-4 tygodnie przed porodem, u matek w kolejnej ciąży może to być nawet 2 tygodnie przed porodem. Następnie dochodzą nieregularne skurcze macicy (Braxtona-Higgsa), rozpoczynające się kilka dni przed porodem.
 
Tak więc już dwa a nawet trzy tygodnie przed porodem możemy zacząć się do niego przygotowywać. Mit odchodzących niespodziewanie odchodzących wodach płodowych (choć oczywiście czasem może się zdarzyć) możemy więc odstawić do lamusa.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu