wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Ciśnienie krwi. Podstawowe wiadomości

Ciśnienie krwi. Podstawowe wiadomości

Data dodania: 04-05-2014 Wyświetleń: 1333
Do szerokiego grona chorób, które stały się plagą XXI wieku, już dawno dołączyły problemy z ciśnieniem. Jednym z największych zagrożeń jest tu zbyt niskie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze. Co warto wiedzieć na temat ciśnienia krwi?


Układ krwionośny i jego rola

Budowa układu krwionośnego wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana. Ten układ, składający się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych (czyli naczyń krwionośnych) odgrywa w organizmie ogromną rolę i odpowiada za krążenie krwi w organizmie. Najpierw dzięki żyłom trafia ona do serca, z którego jest odprowadzana za pomocą tętnic.
ciśnieniomierz automatyczny

Najważniejszą częścią tego mechanizmu jest serce, które składa się z dwóch komór oraz dwóch przedsionków. Lewa część serca jest szczególnie ważna dla zdrowia, gdyż to właśnie ona odpowiedzialna jest za pompowanie krwi do tętnic, z których trafia ona do naczyń włosowatych. Od tego, ile krwi dopływa do serca oraz ilości tej cennej substancji odprowadzanej dalej zależy ciśnienie tętnicze. Głównymi problemami związanymi z nim są zazwyczaj: zbyt niskie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze.

Czym jest ciśnienie skurczowe i rozkurczowe?

Ciśnienie krwi, w zależności od pomiaru, można podzielić na skurczowe oraz rozkurczowe. To pierwsze mierzone jest w chwili, gdy krew wyrzucana jest z serca do głównej tętnicy, czyli do aorty. Ciśnienie rozkurczowe sprawdza się natomiast w chwili, gdy komory są rozkurczone, a krew dopiero do nich trafia. Takie pomiary są bardzo ważne, a przeprowadzone w prawidłowy sposób pozwalają w porę wykryć wiele chorób. Z tego też względu lekarze od lat zachęcają do systematycznego pomiaru ciśnienia.

Można taki pomiar wykonać samodzielnie w domu, jeśli posiada się stosowne urządzenie. Najlepiej jednak regularnie odwiedzać lekarza, który po dokonaniu pomiaru może natychmiast zinterpretować jego wyniki. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku tych, u których zaczynają pojawiać się problemy z ciśnieniem. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym lepiej. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie krwi mogą prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych i swymi objawami poważnie wpływać na jakość życia pacjenta.

Systematyczny pomiar ciśnienia krwi jest sprawą bardzo ważną, o której nie można zapominać. To najlepszy sposób na to, by w porę wykryć groźne choroby i z wyprzedzeniem podjąć z nimi walkę. Zaniedbania w tej dziedzinie mogą poważnie odbić się na ogólnym stanie zdrowia i prowadzić do wielu przykrych dolegliwości.

Podobny artykuł:

Nasze ciśnienie


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu