wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co pokazuje pulsoksymetr?

Co pokazuje pulsoksymetr?

Data dodania: 20-01-2023 Wyświetleń: 20
Pulsoksymetr jest niezwykle prostym w użyciu, całkowicie bezinwazyjnym, niewielkim urządzeniem, za pomocą którego można bardzo szybko otrzymać informację odnośnie stanu zdrowia osób cierpiących na schorzenia układu krążenia oraz choroby układu oddechowego. Pulsoksymetr pokazuje stopień nasycenia hemoglobiny tlenem oraz tętno.


Kiedy stosuje się pulsoksymetr?Pulsoksymetr ma bardzo szerokie zastosowanie, jest używany na oddziałach szpitalnych w celu monitorowania parametrów życiowych pacjenta, w anestezjologii, podczas operacji przebiegających w ogólnym znieczuleniu, w czasie tlenoterapii oraz w ratownictwie medycznym. Badanie z użyciem pulsoksymetru jest przeprowadzane również u wcześniaków oraz noworodków, które przyszły na świat z niską masą urodzeniową, u których mogą wystąpić zaburzenia oddychania. Pulsoksymetr ma swoje zastosowanie także w medycynie sportowej i w sporcie rekreacyjnym, a jego zadaniem jest ocena stopnia wytrenowania organizmu. Sprawdza się również w opiece domowej, u osób z bezdechem sennym i w transporcie medycznym.
 

Jak używać pulsoksymetr?Pulsoksymetr zakłada się na palec wskazujący prawej lub lewej ręki, tak aby końcówka palca znajdowała się na środku urządzenia. U noworodków czujnik umieszcza się na nadgarstku lub stopie.  Podczas pomiaru wykorzystywana jest różnica między właściwościami optycznymi krwi utlenowanej i odtlenowanej. Wynik podawany jest w procentach. U osób dorosłych norma zawiera się w przedziale 95-99% natomiast u noworodków mieści się w zakresie 91-96%. Wartości mogą być wyższe w przypadku stosowania  tlenoterapii.  Wartości niższe, poniżej 90%, wskazują na występującą niewydolność oddechową.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu