wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co powinno wchodzić w skład apteczki pierwszej pomocy?

Co powinno wchodzić w skład apteczki pierwszej pomocy?

Data dodania: 15-06-2020 Wyświetleń: 546
Apteczka pierwszej pomocy powinna znaleźć się w każdym samochodzie, szkole, zakładzie pracy, a także domu. Powinny być w niej przechowywane najważniejsze materiały opatrunkowe, takie jak gaziki jałowe, kompresy, gazy, chusty trójkątne. Podczas kompletowania apteczki należy zastanowić się, jakie materiały będą potrzebne w nagłych sytuacjach. Przede wszystkim musi być w pełni przydatna, a jej zawartość zależy od przeznaczenia. Często zakup gotowej apteczki, dostępnej np. w sklepie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na brak uniwersalnego wkładu apteczki, choć w tym przypadku należy pamiętać, że zawsze istnieje możliwość jej rozbudowania zgodnie z potrzebami.   


Apteczka – podstawowe wymagania 


Apteczka powinna zawierać wsad, który zapewnia możliwość udzielenia pierwszej pomocy. Ważnym elementem jest instrukcja obsługi apteczki, zawierająca listę materiałów znajdujących się w apteczce. Poza tym powinna zawierać informacje, odnoszące się do podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Ważne, aby oznaczone było miejsce, w którym znajduje się apteczka, a samo opakowanie było wygodne w obsłudze oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia. 

Co powinna zawierać apteczka?


Skład apteczki zależy od jej przeznaczenia. Niezbędne elementy to opatrunki, kompresy jałowe, bandaże elastyczne, chusta opatrunkowa, plastry, opatrunki indywidualne. To podstawowy skład, który może być uzupełniany zgodnie z potrzebami. Apteczki samochodowe można rozbudować o ustnik do sztucznego oddychania, latarkę, koc ratunkowy, rękawice lateksowe, nożyczki. 

W domowej apteczce najczęściej poza opatrunkami znajdują się także podstawowe leki – przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki do dezynfekcji ran, maści na stłuczenia oraz inne urazy, wapno, leki przeciwalergiczne. Wśród dodatkowego wyposażenia wskazać należy elementy takie jak np. termometr czy urządzenie służące do mierzenia ciśnienia. 

W przypadku apteczki turystycznej ważna jest możliwość jej łatwego spakowania oraz zabrania. Nie może być także zbyt ciężka, musi być dostosowana do rodzaju wyprawy. Konieczne jest także umieszczenie w niej leków farmakologicznych, które w trakcie podróży mogą okazać się niezwykle przydatne. 
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu