wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co to jest kula łokciowa?

Co to jest kula łokciowa?

Data dodania: 05-07-2021 Wyświetleń: 360

Urazy, zwyrodnienia, infekcje, ograniczenia funkcjonalności związane z wiekiem – nasze nogi służą nam intensywnie i często wymagają czasowego lub stałego odciążenia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy powrót do sprawności jest realny, warto wspomóc się lekką, łatwą w użytkowaniu i niedrogą kulą łokciową.Z czego składa się kula łokciowa?


Kula łokciowa umożliwia samodzielne poruszanie się w przypadku uszkodzenia kończyny dolnej. Może być wykorzystywana pojedynczo lub w komplecie. Najprostsze modele wykonane są z lekkiego ale wytrzymałego aluminium.

Górę kuli stanowi plastikowa objemka zakładana na ramię dla stabilizacji urządzenia. Poniżej znajduje się uchwyt, który obejmujemy dłonią. Ponadto kula wyposażona jest w regulację wysokości oraz gumową końcówkę zmniejszającą tarcie i ułatwiającą przyczepność.

 

Jak prawidłowo korzystać z kuli łokciowej?


Warto poświęcić chwilę na naukę prawidłowej techniki poruszania się o kuli – aby po uporaniu się z uszkodzeniem nogi nie trzeba było z kolei iść na rehabilitację barku czy pleców.

Dobieramy kule tak, aby podczas chodzenia nie garbić się i nie unosić ramion. Staramy się, aby chód był jak najbardziej podobny do normalnego, przy czym zgodnie z zasadą pierwsze stawiamy kule, następnie nogę chorą, potem zdrową. Jeśli kula jest jedna, zakładamy ją na ramię przeciwne do uszkodzonej kończyny.

Jeśli nie ogranicza nas typ urazu, podczas korzystania z kul należy normalnie zginać kolana i prowadzić nogę prosto, bez rotacji w stronę zewnętrzną miednicy.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu