wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Co to jest maska CPR?

Co to jest maska CPR?

Data dodania: 31-12-2021 Wyświetleń: 25
Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej na miejscu wypadku spoczywa nie tylko na ratownikach medycznych, ale na wszystkich osobach dorosłych będących świadkami zdarzenia. W części przypadków konieczne może się okazać przeprowadzenie tzw. sztucznego oddychania. Aby zrobić to bezpiecznie i skutecznie, warto zaopatrzyć się w maskę CPR.
 

Zasady korzystania z twarzowej maski ratowniczej


Maska CPR to bardzo proste urządzenie, znacznie ułatwiające akcję ratowniczą, w której konieczne jest zastosowanie sztucznego oddychania. Wykonana z przezroczystego tworzywa kopuła szczelnie przylega do twarzy poszkodowanego, obejmując jednocześnie nos i usta. Gumka zapobiega przemieszczaniu się maski.
Co ważne, maska CPR jest bezpieczna dla osoby udzielającej pomocy – zawiera wbudowany jednokierunkowy zawór oraz filtr przeciwbakteryjny. Dzięki temu mamy pewność, że przeprowadzając sztuczne oddychanie, sami nie narażamy się na zakażenie drobnoustrojami, których nosicielem może być poszkodowany. Nie dochodzi także do bezpośredniego kontaktu ust ratownika i poszkodowanego, nie ma więc ryzyka styczności z płynami ustrojowymi.
Maska wyposażona jest w wygodne kompaktowe etui, umożliwiające jej przechowywanie zarówno w apteczce samochodowej, jak i w plecaku czy torebce.

Pierwsza pomoc przedmedyczna


Jeśli poszkodowany nie oddycha, wezwij pomoc (tel. 999 lub 112). Ułóż go płasko na plecach. Odnajdź dłońmi mostek (jeśli to konieczne, potargaj lub potnij ubranie). Spleć dłonie i wykonaj 30 dynamicznych uciśnięć klatki piersiowej. Następnie wykonaj dwa sztuczne wdechy (np. z użyciem maski CPR). Uciski i wdechy powtarzaj aż do przyjazdu służb ratowniczych lub do przywrócenia oddechu u poszkodowanego.
 

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu