wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co to jest nebulizator i jak go używać?

Co to jest nebulizator i jak go używać?

Data dodania: 08-04-2022 Wyświetleń: 218
Nebulizacja jest zabiegiem umożliwiającym podanie pacjentowi leków w postaci aerozolu. Taka forma leku umożliwia jego dotarcie bezpośrednio do układu oddechowego. Niezwykle ważna jest tutaj wielkość cząstek aerozolu, gdyż to ona determinuje do której części dróg oddechowych dotrze przyjmowane lekarstwo. Cząstki o największej średnicy dostają się do górnych dróg oddechowych, czyli do jamy nosowej oraz gardła. Natomiast cząstki o mniejszej średnicy mogą dotrzeć do dolnych dróg oddechowych. 


Nebulizator - co to jest i do czego służyNebulizator jest częścią inhalatora, zbiorniczkiem, do którego wlewane jest lekarstwo. Zadaniem nebulizatora jest właśnie wytworzenie aerozolu, który szybko dociera do wybranej części układu oddechowego i charakteryzuje się skutecznym działaniem. Nebulizatory z powodzeniem są stosowane w przypadku przewlekłych schorzeń układu oddechowego, jak również w przypadku alergii i infekcji. Inhalacja przyczynia się do zmniejszenia objawów chorobowych i często do skrócenia czasu leczenia.
 

Nebulizator – czym się kierować podczas wyboruWybierając inhalator należy zwrócić uwagę na to, czy ma on funkcję nebulizacji oraz jakimi parametrami charakteryzuje się sam nebulizator. Bardzo ważna jest wielkość wytwarzanej cząsteczki leku oraz szybkość inhalacji, możliwość regulacji prędkości przepływu oraz obecność zaworka, który sprawia, że lek jest podawany tylko w fazie wdechu.

Nebulizator stanowi część inhalatora, którą należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Z pewnością właściwe jego używanie, dokładne mycie po przeprowadzonym zabiegu, może przyczynić się do dłuższego czasu jego użytkowania.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu