wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co to jest NZK?

Co to jest NZK?

Data dodania: 31-05-2013 Wyświetleń: 1424
Nagłe zatrzymanie krążenia - co to jest?


Co to jest NZK?

 
Nagłe zatrzymanie krążenia jest to stan, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca, co powoduje ustanie krążenia krwi i niedotlenienie narządów oraz tkanek. Niezbędna w takim wypadku okazuje się resuscytacja i jak najszybsza defibrylacja , aby przywrócić prawidłową czynność serca.

Nagłe zatrzymanie krążenia może być spowodowane znaczną utratą krwi (hipowolemia). W takiej sytuacji, aby reanimacja miała szanse powodzenia, konieczne jest przetoczenie choremu odpowiednich płynów. Reanimacja będzie również nieskuteczna, jeśli drogi oddechowe osoby nieprzytomnej będą niedrożne - zawsze należy sprawdzić, czy nie są one zatkane ciałem obcym.

Do zatrzymania krążenia, zwykle w mechanizmie migotania komór, dochodzi przy znacznym wychłodzeniu organizmu.
Nagły spadek ciśnienia jest jednym z podstawowych elementów stanu zwanego wstrząsem. Tu także może dojść do zatrzymania krążenia. Reanimacja będzie nieskuteczna w przypadku tamponady worka osierdziowego lub odmy opłucnowej.

W pierwszym wypadku zaciśnięte są naczynia doprowadzające krew do serca. W drugim, serce nie ma przestrzeni do pracy. Wydajna praca serca jest też niemożliwa przy masywnym zatorze tętnicy płucnej.
Do nagłego zatrzymania krążenia może także dojść z powodu zatrucia lekami czy chemikaliami.

Przy NZK serce nie wykonuje pracy hemodynamicznej, nie bije. Nie znaczy to jednak, że nie ma pewnej aktywności elektrycznej. Od charaktery zaburzeń rytmu występujących w przebiegu NZK zależne są metody reanimacji. Przy migotaniu komór czy rozkojarzeniu elektromagnetycznym wskazana jest defibrylacja. Przy asystolii defibrylacja jest bezcelowa i należy wykonywać zewnętrzny masaż serca.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu