wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co to jest opatrunek hemostatyczny?

Co to jest opatrunek hemostatyczny?

Data dodania: 13-05-2021 Wyświetleń: 40
Każdemu zdarzają się skaleczenia o różnej rozległości i głębokości. Do ich zatamowania najczęściej wystarczy zwykły plaster lub gaza. Zdarza się jednak, że krwawienie z rany jest na tyle duże, iż do jego zatamowania nie wystarczą najprostsze materiały. Ratunkiem w tej sytuacji jest opatrunek homeostatyczny.

Jak wygląda i jak działa opatrunek hemostatyczny?

 

Opatrunek hemostatyczny to gaza połączona z chitosanem, który ma właściwości hamujące krwawienie. Pakowany jest w sterylne opakowanie wodoodporne o niewielkich wymiarach, które mieści złożony opatrunek.

Opatrunek świetnie sprawdza się w trudnym terenie, kiedy dostęp do skaleczenia jest ograniczony lub gdy intensywność krwawienia uniemożliwia zastosowanie klasycznych środków. Jest gotowy do użycia od razu po wyjęciu z opakowania. Należy go stosować jako drugą metodę hamowania krwawienia, jeśli zawiedzie opaska uciskowa. Opatrunek przykłada się bezpośrednio na ranę. Chitosan powoduje wytworzenie skrzepu w ciągu kilku minut od aplikacji. Działa on ponadto bakteriobójczo a powstały skrzep można przemywać solą fizjologiczną bez ryzyka jego uszkodzenia.
 

Specjalne środki ostrożności

 

Jako że opatrunek hemostatyczny wymaga prawidłowej oceny stopnia krwawienia, jego zakładaniem powinny zająć się przeszkolone w tym kierunku osoby. Nie należy przy tym zapominać o standardowych środkach ostrożności, takich jak rękawiczki jednorazowe.

Jeśli krwawienie jest bardzo intensywne lub występują przy tym inne objawy, należy bezzwłocznie zapewnić poszkodowanemu profesjonalną pomoc medyczną.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu