wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co to jest opatrunek hydrożelowy

Co to jest opatrunek hydrożelowy

Data dodania: 28-10-2022 Wyświetleń: 222
Opatrunki hydrożelowe występują w formie żelowego płata, który charakteryzuje się przezroczystością, dużą elastycznością oraz wytrzymałością mechaniczną. W ponad 90% składają się z wody.  Zarówno budowa, jak również skład tych opatrunków, decydują o ich niezwykłej specyfice i bardzo pożądanych właściwościach absorpcyjnych, nawilżających oraz kojących ból. Te wysoce specjalistyczne opatrunki przyspieszają proces gojenia się rany, wspomagają usuwanie z niej martwych komórek, umożliwiają dozowanie leków oraz obserwację i kontrolę przebiegu całego procesu gojenia.


Sterylny opatrunek hydrożelowy - jak stosować?



Opatrunki hydrożelowe, dzięki swojej elastyczności, a zatem i łatwości w formowaniu, nie sprawiają użytkownikowi większych problemów podczas aplikacji. W szybki i łatwy sposób można je nakładać nawet na miejsca trudno dostępne, do których należą powierzchnie i zgięcia w okolicach stawów.  Nie ma problemu również z zastosowaniem hydrożeli w przypadku opatrywania głowy, gdyż ich specjalna wersja twarzowa ma przygotowane otwory na oczy oraz usta.

Dobieramy rozmiar opatrunku odpowiednio do wielkości zaopatrywanej rany. Po otwarciu opakowania i wyjęciu opatrunku z foremki możemy nałożyć go bezpośrednio na powierzchnię rany, a następnie umocować za pomocą bandaża lub przylepca.

Opatrunki hydrożelowe powinno się zmieniać co 24-72 godziny, pamiętając o tym,  żeby przy zmianie przepłukać ranę roztworem soli fizjologicznej. Zmiana opatrunku nie powoduje uszkodzenia tworzącej się ziarniny. W związku z tym, że opatrunek hydrożelowy nie przywiera
do rany, jego zdejmowanie jest bezbolesne i nie wywołuje dyskomfortu u pacjenta.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu