wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Co to są opatrunki okluzyjne?

Co to są opatrunki okluzyjne?

Data dodania: 03-11-2022 Wyświetleń: 42
Zadaniem opatrunku okluzyjnego jest odizolowanie rany od środowiska zewnętrznego poprzez bezwzględne i szczelne do niej przyleganie. Opatrunki tego typu muszą być trwałe i wodoodporne. Po pierwsze, aby nie uległy mechanicznemu uszkodzeniu, po drugie, aby uniemożliwiały dostanie się do uszkodzonej tkanki jakichkolwiek zanieczyszczeń pochodzących z powietrza lub z wody.

Opatrunki okluzyjne to specjalistyczne plastry lub kompresy, które nie przyklejają się do rany. Można je bezpiecznie zdejmować bez naruszenia powstającej w pierwszym okresie gojenia się rany ziarniny. Opatrunki okluzyjne przyspieszają proces gojenia się rany poprzez zapewnienie najlepszych warunków środowiskowych, czyli właściwej wilgotności i odpowiedniej temperatury. Bardzo istotna jest tutaj również zapewniona ochrona rany przed zakażeniem, jak również możliwość wchłaniania tworzącego się wysięku.
 

Opatrunki okluzyjne – z czego są wykonaneSpecyficzne właściwości opatrunków okluzyjnych zostały uzyskane w dwojaki sposób. Występują one w postaci cienkich plastrów, na bazie „oddychającej” folii oraz opatrunków hydrożelowych.

Są hypoalergiczne, bardzo bezpieczne w stosowaniu. Umożliwiają kontrolę przebiegu leczenia rany. Obecnie opatrunki tego rodzaju znajdują szerokie zastosowanie po zabiegach kosmetycznych oraz po zabiegach wykonania tatuażu.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu