wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Data dodania: 22-05-2021 Wyświetleń: 290
Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zwana popularnie Kodeksem Drogowym, nie nakłada na kierujących pojazdami obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Jednak jeśli prowadzisz samochód specjalny, wyjeżdżasz za granicę lub po prostu chcesz być dobrze przygotowany do udzielenia pierwszej pomocy, nie powinieneś rezygnować z wożenia jej w aucie.


Kto musi mieć apteczkę samochodową?Brak obowiązku posiadania apteczki samochodowej może zastanawiać. Przede wszystkim mamy bardzo wysoki odsetek śmiertelnych wypadków komunikacyjnych. Ponadto ustawodawca nakłada bezwzględny obowiązek udzielania pierwszej pomocy na świadków wypadku komunikacyjnego i innych zdarzeń, w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie. Dlatego pomimo braku konsekwencji grożących za nieposiadanie apteczki, warto ją mieć przy sobie podczas jazdy autem.


Istnieją przypadki, w których apteczka samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Apteczkę musisz mieć w samochodzie, jeśli prowadzisz taksówkę, samochód nauki jazdy (jako instruktor) lub ciężarówkę przewożącą ludzi.
 

W jakich krajach apteczka samochodowa jest obowiązkowa?Apteczka przyda się podczas zagranicznych wyjazdów wakacyjnych i służbowych. Nakaz jej posiadania w samochodzie obowiązuje w 16 krajach UE. Wprowadziły go: Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Francja, Chorwacja, Bułgaria, Grecja, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Estonia i Szwecja.


Apteczka samochodowa jest obowiązkowa również na terenie Wielkiej Brytanii, w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu