wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Czym jest zestaw do konikotomii?

Czym jest zestaw do konikotomii?

Data dodania: 19-09-2021 Wyświetleń: 23
Wśród licznych sytuacji kryzysowych, z którymi spotkać się może ratownik medyczny, znajduje się zablokowanie dróg oddechowych. Może ono nastąpić na skutek obecności ciała obcego czy też w wyniku reakcji alergicznej skutkującej opuchlizną. W sytuacjach, gdy udrażnianie dróg oddechowych poprzez usunięcie ręczne przeszkody nie przynosi efektu, doraźnie stosuje się ratujący życie zabieg konikotomii.

Wskazania do konikotomii i przebieg procedury


Konikotomia polega na wykonaniu nacięcia więzadła pierścienno-tarczowego krtani. Często bywa mylona z tracheotomią, również polegającą na doprowadzeniu powietrza do płuc przez rurkę umieszczoną w drogach oddechowych, ale wykonywaną przy planowanych zabiegach, z intencją dłuższego stosowania.

Zabieg konikotomii stosowany jest, gdy blokada znajduje się na wysokości szpary głośni lub powyżej niej, a nie można zastosować intubacji lub innych, mniej inwazyjnych metod udrożnienia dróg oddechowych.

 

Co wchodzi w skład zestawu do konikotomii?


Zestaw do konikotomii musi zawierać kilka podstawowych elementów, umożliwiających szybkie i precyzyjne wykonanie zabiegu. Znajduje się w nim skalpel, którym dokonuje się nacięcia więzadła, prowadnica ułatwiająca wprowadzenie rurki, sama rurka o średnicy odpowiedniej zarówno do wentylacji, jak i do odsysania wydzieliny, taśma z uchwytami do zamocowania rurki na szyi pacjenta bez ryzyka jej przypadkowego zerwania, łącznik umożliwiający podpięcie respiratora oraz cewnik, dzięki któremu można odsysać płyny gromadzące się w drogach oddechowych.

Od jakości zakupionego zestawu zależy łatwość wykonania zabiegu, wygoda ratownika, a co za tym idzie – bezpieczeństwo pacjenta.

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu