wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Czym jest zgodność apteczki z normą DIN?

Czym jest zgodność apteczki z normą DIN?

Data dodania: 14-03-2021 Wyświetleń: 35
Przepisy prawa dokładnie określają, gdzie bezwzględnie powinny znajdować się apteczki pierwszej pomocy (apteczka sklep). Do posiadania apteczki na wyposażeniu zobowiązane są m.in. szkoły i zakłady pracy. Jednakże nawet tam, gdzie apteczka pierwszej pomocy nie jest wymagana, warto ją mieć pod ręką. Ponieważ polskie prawodawstwo nie jest pod tym względem precyzyjne, najczęściej korzysta się z norm Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung)- DIN.

Apteczka pierwszej pomocy zgodna z normą DIN 13164

Nazywana jest popularnie apteczką samochodową, ale znajduje zastosowanie również w terenie, dlatego często mają ją przy sobie np. kierownicy wycieczek czy przewodnicy górscy. Nadaje się do udzielania pierwszej pomocy przy rozcięciach, skręceniach i złamaniach, ale także do zapobiegania wychłodzeniu ciała.

Zawiera m.in. przylepce, opatrunki i plastry w różnych rozmiarach, a także opaski elastyczne, rękawiczki jednorazowe, chustę trójkątną, koc i nożyczki.

 

Apteczka pierwszej pomocy zgodna z normą DIN 13167

To apteczka przeznaczona dla kierowców jednośladów- zwłaszcza motocykli. Jej skład jest najuboższy spośród wszystkich określanych normami DIN. Jej zawartość stanowi kompromis pomiędzy niezbędnym wyposażeniem a kompaktowymi rozmiarami.

Służy przede wszystkim do zaopatrywania ran ciętych i kłutych oraz skaleczeń i otarć. Nie zawiera m.in. koca, chusty trójkątnej i opasek elastycznych.

 

Apteczka pierwszej pomocy zgodna z normą DIN 13157

Nazywana jest apteczką przemysłową. Jej rozbudowany skład ma za zadanie umożliwienie pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy, szkoły lub innego miejsca, gdzie przebywa więcej osób i może dochodzić do bardzo różnych wypadków.

W stosunku do apteczki samochodowej, rozbudowana jest o kompresy na oko i torby foliowe, zawiera też więcej plastrów i opatrunków.

 

Apteczka pierwszej pomocy zgodna z normą DIN 13169

Ta apteczka powiela skład modelu przemysłowego, przy czym poszczególnych elementów jest więcej. Stosuje się ją w miejscach zatłoczonych, gdzie występuje duże ryzyko ulegania wypadkom.

 

Każda z apteczek zgodnych z normami DIN jest również dostępna w wersji PLUS, czyli rozszerzonej o dodatkowe elementy (np. ustnik do sztucznego oddychania).

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu