wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Defiblylator AED

Defiblylator AED

Data dodania: 20-09-2012 Wyświetleń: 1539
Skrót AED... 


...tłumaczy się na język polski, jako Automatyczny Elektryczny Defibrylator (AED).
W rzeczywistości, skrót ten zaczerpnięty został z języka angielskiego: automated external defibrillator i oznacza:
• Zautomatyzowany: czyli sterowany komputerowo, według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca – VF)
• Zewnętrzny: czyli działający za pomocą samoprzylepnych elektrod na skórze klatki piersiowej chorego.
• Defibrylator: a więc urządzenie wysyłające specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min).
Defibrylacja jest jedyną metodą o udowodnionej skuteczności, mogącą przywrócić hemodynamicznie wydolną czynność serca w warunkach migotania komór. Do połowy lat 80. wydawało się, że nie ma innego sposobu poprawy jakości tego ogniwa. Pojawienie się automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) stało się alternatywą w tym zakresie.
Przeciętny defibrylator składa się z dwóch elektrod oraz jednostki centralnej. Jednostka centralna zależnie od producenta oraz klasy urządzenia może znacznie różnić się wyglądem oraz funkcjami.
Urządzenia tego typu posiadają dwa główne typy elektrod:
• elektrody typu "łyżki", wymagające przyłożenia ich przez ratownika,
• elektrody przyklejane, po przyklejeniu nie wymagające innych działań.

"Szeroki dostęp do defibrylacji dzięki AED używanemu przez przeszkolone osoby może być kolejnym krokiem milowym (po wprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej) w leczeniu migotania komór w zatrzymaniu akcji serca ."
The American Heart Association

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu