wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Defibrylator

Defibrylator

Data dodania: 13-04-2014 Wyświetleń: 1276

Defibrylator to na pierwszy rzut oka skomplikowana aparatura medyczna, ale tak naprawdę, gdy przeanalizować jej funkcjonowanie oraz sposób obsługi – urządzenie, które może być stosowane przez każdego. Po uruchomieniu defibrylator działa w taki sposób, że sam podpowiada, co należy w danym momencie zrobić.AED, czyli automatyczny defibrylator

AED to urządzenie, którego zalety są coraz chętniej wykorzystywane w wielu miejscach, w których mogą się sprawdzić, niosąc pomoc osobie poszkodowanej. Szybka i sprawna reakcja pozwala natychmiast nieść pomoc na poziomie medycznym, bez ryzyka oczekiwania na karetkę.
Automatyczny defibrylator znajduje zastosowanie tam, gdzie przebywa sporo osób, na dworcach kolejowych, w centrach handlowych, w zakładach pracy. Powieszony w widocznym miejscu, łatwo dostępny, może uratować życie.

Jak działa defibrylator?

AED po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej osoby poszkodowanej pozwala analizować rytm serca oraz wskazuje, w jaki sposób należy działać, by uzyskać poprawę parametrów życiowych. W ten sposób pozwala nieść pomoc, po uprzednim wezwaniu karetki, do czasu, gdy dotrze ona na miejsce, by wykorzystać każdą chwilę, która może ratować życie.
Urządzenie informuje, w jaki sposób działać, wydając głośne komunikaty. Często ostrzega, by nie dotykać pacjenta, przerwać defibrylację, sięgnąć po elektrody, itd. Urządzenie informuje również o tym, czy zabieg wykonywany jest prawidłowo, a uciski klatki piersiowej są wystarczająco głębokie. Pozwala to wykonać korektę pracy rąk, w razie potrzeby.
Po analizie pracy serca urządzenie wskazuje, w jakim momencie potrzebna jest defibrylacja, czyli użycie impulsu prądu stałego o określonej mocy.

Kiedy wykonuje się defibrylację?

Defibrylacja jest wskazana po zatrzymaniu akcji serca, zazwyczaj w przypadku migotania przedsionków. Jest ona pomocna, gdy następuje możliwie szybko. Największa skuteczność, sięgająca do 75%, osiągalna jest do trzech minut po zatrzymaniu krążenia.

Defibrylator – dodatkowe wyposażenie

Defibrylator to urządzenie, które często posiada dodatkowe wyposażenie, takie jak nożyczki, służące do sprawnego rozcinania materiału, maska ochronna, która pozwala rozpocząć sztuczne oddychanie. Następnie korzysta się z ręcznika, pozwalające wytrzeć mokrą klatkę piersiową i wykonać zabieg ratujący życie. W zestawie znajduje się także żyletka, która pozwala na usunięcie włosów z klatki piersiowej.

Na rynku dostępne są defibrylatory kliniczne i treningowe. Pierwsze to pełnowartościowe produkty, a te drugie pozwalają na naukę udzielania pomocy w trakcie kursów i szkoleń praktycznych.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu