wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Defibrylator treningowy

Defibrylator treningowy

Data dodania: 17-09-2014 Wyświetleń: 880
Udzielenie pierwszej pomocy jest kluczowym elementem utrzymującym przy życiu ofiarę wypadku podczas nagłej utraty przytomności.


Zanim będzie bowiem możliwa opieka specjalistyczna, ważne jest, by zaopiekować się poszkodowanym i zadbać, by wszystkie czynności życiowe zostały zachowane. Często nie wystarczy bowiem sama opieka w karetce czy szpitalu, niekiedy może być już po prostu za późno.

Dlatego tak ważna jest uświadomienie społeczeństwa w temacie pierwszej pomocy i nauka nie tylko sztucznego oddychania czy reanimacji, ale też defibrylacji. Warto organizować zajęcia tego typu w szkołach, na uczelniach czy zakładach pracy.
 

Czym jest defibrylacja i do czego służy defibrylator treningowy?


Defibrylacja jest zabiegiem medycznym stosowanym głównie podczas reanimacji. Użycie defibrylatora pozwala na wyciszenie najpowszechniejszych i najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca, czyli migotania komór oraz częstoskurczu komorowego bez tętna. Jest to jedyna metoda kończąca migotanie komór, do tego – niezwykle skuteczna.

Defibrylator treningowy służy do nauki defibrylacji, by w razie zagrożenia mieć pewność, jak się zachować. Osoba szkolona uczy się, że:
  • Przed dostarczeniem defibrylatora AED należy wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Po dostarczeniu należy urządzenie włączyć.
  • Następnie podłączyć kable i nakleić elektrody na klatkę piersiową. Musi być ona osłonięta i osuszona, aby elektrody w odpowiedni sposób przewodziły prąd.
  • Defibrylator wydaje komendy głosowe, którym należy się podporządkować.


Dlaczego warto zainwestować w defibrylator treningowy?


Wykonanie w dobry sposób defibrylacji w ciągu trzech minut od utraty przez poszkodowanego przytomności daje aż 75% na jego przeżycie. Warto więc edukować społeczeństwo w zakresie użycia defibrylatora.

Oprócz zajęć z używania pierwszej pomocy w szkołach czy na obozach młodzieżowych, defibrylatora treningowego używają także przyszli ratownicy medyczni i lekarze. Jest to to bowiem jeden ze sprzętów, który może w bezpośredni sposób uratować ludzkie życie.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu