wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Defibrylatory AED

Defibrylatory AED

Data dodania: 29-10-2013 Wyświetleń: 1618
Defiblyrator to urządzenie służące w medycynie do przeprowadzenia zabiegu defibrylacji serca, co ma na celu przywrócenie naturalnej pracy mięśnia sercowego. Chodzi o to, by zadziałać na serce prądem stałym o odpowiednio wysokiej energii. Defibrylacji poddaje się migotanie przedsionków oraz tachykardia komorowa bez tętna.


Rodzaje defibrylatorów


Istnieje kilka rodzajów defibrylatorów. Podstawowy podział zakłada wyróżnienie defibrylatorów jednofazowych i dwufazowych.
Najczęściej defibrylator składa się z jednostki centralnej oraz dwóch elektrod. W zależności od klasy urządzenia oraz producenta, urządzenie może mieć różne funkcje oraz prostszy lub bardziej złożony wygląd. Niektóre defibrylatory umożliwiają odczytanie dodatkowych parametrów takich, jak ciśnienie krwi, temperatura ciała, saturacja, itd. Inne modele posiadają jedynie wyświetlacze, na których otrzymujemy obraz EKG.

Defibrylatory AED

defibrylator
Na rynku dostępne są również defibrylatory AED, które przygotowane zostały z myślą o osobach posiadających jedynie podstawowe przeszkolenie. Urządzenie jest proste w obsłudze, samo analizuje EKG oraz sygnalizuje, kiedy defibrylacja jest potrzebna. Takie nowoczesne defibrylatory AEG ponadto automatycznie ustawiają siłę wstrząsu, gdy pierwsze użycie nie przyniesie oczekiwanego skutku, kolejne wstrząsy są programowane w taki sposób, by szanse na uratowanie pacjenta były możliwie wysokie.

Dostępność defibrylatorów AED


W Stanach Zjednoczonych defibrylatory AED dostępne są na ulicy, w specjalnych skrzynkach, w miejscach dużych skupisk ludzi. Podobnie ma być w Polsce.
Defibrylatory najczęściej dostępne są w szkołach, zakładach pracy, centrach handlowych, ośrodkach zdrowia, w hotelach, na lotniskach, na stacjach kolejowych, w domach pomocy społecznej.

Jak używa się defibrylatorów AED?


Defibrylatory AED są proste w obsłudze. Przed ich użyciem wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową. Kolejnym krokiem jest podłączenie kabla i naklejenie elektrod na klatkę piersiową poszkodowanego. Nie robi się tego w przypadkowych miejscach. Jedna elektroda powinna zostać umieszczona po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w tak zwanej linii środkowo-pachowej. Następnie należy działać zgodnie z komendami głosowymi wydawanymi przez urządzenie.



Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu