wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Dezynfekcja Antyseptyka

Dezynfekcja Antyseptyka

Data dodania: 19-09-2014 Wyświetleń: 1100
Odkażanie jako usuwanie niebezpiecznych substancji stosowane jest w celu niszczenia drobnoustrojów i ich przetrwalników.


Tylko odpowiednio dobrany i konsekwentnie realizowany program higieny gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z sektora usług czy w miejscu pracy. Proces ten zapobiega zakażeniom i rozwojowi wielu groźnych chorób. Odkażanie to specyficzny sposób czyszczenia, dzięki któremu możemy usunąć szkodliwe mikroorganizmy z tkanki żywej lub przedmiotów i powierzchni użytkowych.

Dezynfekcja Antyseptyka - podstawowe różnice

W procesie dezynfekcji eliminujemy wszelkie drobnoustroje włącznie z ich formami przetrwalnikowymi. Substancje dezynfekujące mają bardzo silne działanie i nie mogą być stosowane na tkankę żywą. Dezynfekcja służy tylko i wyłącznie do odkażania powierzchni roboczych i narzędzi pracy. Proces antyseptyki polega na zastosowaniu związków chemicznych w celu unieszkodliwienia mikroorganizmów. Stosowany miejscowo na skórę lub błony śluzowe.

Dezynfekcja Antyseptyka – chemiczne środki

Skuteczność procesu dezynfekcji uzależniona jest od czasu działania oraz od stężenia środka dezynfekcyjnego. Im dłuższy czas działania i im wyższe stężenie, tym większa część mikroorganizmów zostanie unieszkodliwiona. W procesie dezynfekcji ważna jest również wilgotność powietrza, ponieważ środki chemiczne nie działają zazwyczaj w środowisku suchym.

Takim środkiem jest płyn AHD

Chemiczne środki używane do dezynfekcji powierzchni użytkowych i przedmiotów to przede wszystkim alkohole, czwartorzędowe sole amoniowe, aldehydy, związki fenolowe, związki metali ciężkich, biguanidy. Do bardziej wymagających dezynfekcji używa się: utleniaczy – nadtlenków, kwasów i zasad.

W dzisiejszych czasach antyseptyki oparte są na alkoholach lub fenolach. Mogą one również zawierać dodatkowe substancje czynne, np. diglukonian chloroheksydyny, nadtlenek wodoru. Antyseptyki muszą być wykonane na bazie wody, żeby nie uszkodzić tkanek otaczających ranę. Muszą dawać pacjentowi bezwzględną gwarancję bezpieczeństwa.

Oprócz przeprowadzania badań i szczepień istnieje kilka podstawowych czynności, które mają bardzo duży wpływ na chronienie się przed bakteriami, wirusami i wywołującymi je chorobami.
 
Bakterie i wirusy rozprzestrzeniają się często drogą kropelkową – dobrym przykładem jest tradycyjna grypa. Gdy kichamy lub kaszlemy, bakterie opuszczają naszą jamę ustną i przenoszą się do otoczenia. Jednak nie tylko te czynności uwalniają bakterie – wystarczy dotknięcie okolic nosa i ust ręką, a następnie podanie ręki lub dotknięcie jakiegoś przedmiotu. Dlatego tak ważne jest należyte zachowywanie zasad higieny, szczególnie w miejscach publicznych, gdzie nie wiemy, czy dana osoba nie jest zarażona.
 
Antyseptyka to postępowanie mające na celu odkażenie skóry, którego celem jest eliminacja drobnoustrojów na skórze, w ranach i błonach śluzowych. Chemiczne środy antyseptyczne mogą być oparte na alkoholach lub fenolach. W aptekach dostępnych jest wiele produktów, dostosowanych do rodzaju odkażanej powierzchni – np. środki stosowane na zranioną skórę muszą być oparte na bazie wody, nie wywoływać bólu itd.

Do najpopularniejszych środków należy spirytus salicylowy – stosowany do odkażania skóry i m.in. leczenia owrzodzeń, opryszczki. Woda utleniona – do oczyszczania skóry i ran. Żel antyseptyczny – wykazuje mocne działanie przeciw bakteryjne. Środki antyseptyczne zwalczają również grzyby, paciorkowce i gronkowce.
 
Dezynfekcja różni się tym od antyseptyki, że w przeciwieństwie do ciała dotyczy powierzchni użytkowych oraz przedmiotów. Warto dbać o sterylność nie tylko naszej skóry, ale również otoczenia, na które mamy wpływ. Wyniki tego działania wynikają po pierwsze od gatunku i liczby drobnoustrojów; po drugie – od środowiska, w którym się odbywa; po trzecie – od użytego środka dezynfekcyjnego.

A tych w ofercie aptek i sklepów chemicznych jest bardzo wiele. Są one odpowiednio przygotowane by np. móc wykorzystywać je do czyszczenia powierzchni spożywczych czy medycznych. Najczęściej powstają na bazie alkoholi, fenoli, czwartorzędowych soli amoniowych i aldehydów.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu