wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Doskwierający ból głowy i obrzęk łydek? Możesz mieć nadciśnienie

Doskwierający ból głowy i obrzęk łydek? Możesz mieć nadciśnienie

Data dodania: 29-10-2013 Wyświetleń: 1876

O ile zbyt niskie ciśnienie zwykle nie przynosi większych problemów, tak ignorowanie nadciśnienia może prowadzić o poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli odczuwasz takie objawy, jak bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa, zaburzenia widzenia, bezsenność czy obrzęki łydek – koniecznie zacznij mierzyć ciśnienie, aby upewnić się czy to w nim tkwi źródło problemu.
Nieleczone nadciśnienie to szereg niekorzystnych reperkusji. Przyczynia się do rozwoju miażdżycy, a także zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, udaru czy zawału serca. Musisz wiedzieć, że zmiany, które następują w układzie sercowo-naczyniowym czy nerkach często są nieodwracalne!

Jeżeli palisz, nadużywasz alkoholu lub masz problemy z wagą – znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. „Ciśnieniowcami” częściej są mężczyźni niż kobiety, choć wiele zależy od uwarunkowań genetycznych. Ryzyko zachorowania zwiększasz prowadząc stresujący czy niehigieniczny tryb życia.

Nadciśnienie możesz stwierdzić sam, robiąc to na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia tętniczego dokonywanych w różnych porach dnia, zawsze w stanie spoczynku. Warto mierzyć ciśnienie kilka razy dziennie, aby sprawdzić jak zmienia się w różnych sytuacjach, np. rano po wstaniu, podczas pracy, po wysiłku fizycznym, podczas oglądania telewizji, przed przyjęciem leków lub w kilka godzin po ich zażyciu.

Optymalne wartości to 120 mm/Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm/Hg dla rozkurczowego. O nadciśnieniu mówi się, gdy pierwsza z wartości przekracza 140mm/Hg, a druga 90mm/Hg.

Ciśnienie powinniśmy mierzyć nie tylko w czasie okresowych wizyt lekarskich, ale także w domu, przy pomocy ciśnieniomierza. Najlepiej wybrać te naramienne lub nadgarstkowe, czyli automatyczne, ponieważ stworzone są z myślą o użytku domowym. Tego typu aparaty wyposażone są w elektroniczny wyświetlacz oraz szereg dodatkowych funkcji, jak np. zapisywanie wcześniejszych pomiarów. Pełną ofertę znajdziesz w medycznym sklepie internetowym www.twoja-apteczka.pl.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu