wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Elektrody części zamienne do AED

Elektrody części zamienne do AED

Data dodania: 06-09-2014 Wyświetleń: 1103
Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia drugiej osoby. Oczywiście powinien to być nie tylko obowiązek narzucony prawnie, lecz również samoświadomość oraz chęć pomocy.


Aby jednak nabrać pewności siebie, umożliwiającej nabranie przekonania co do możliwości udzielenia pierwszej pomocy, konieczne jest posiadanie podstawowej wiedzy na ten temat, obejmującej między innymi sprzęt w tym celu wykorzystywany. Jednym z podstawowych urządzeń służących udzielaniu pierwszej pomocy są defibrylatory wraz z ich kompletnym wyposażeniem, do którego należą elektrody do AED.

Co to są elektrody do AED?


Elektrody do AED należą do podstawowego wyposażenia defibrylatorów i są absolutnie niezbędne do zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania. Skrót AED odnosi się do defibrylatora i oznacza w języku angielskim: automated external defibrillator, co tłumaczy się na język polskim jako Automatyczny Elektryczny Defibrylator. Elektrody stanowić muszą zatem nieodłączny i obowiązkowy element defibrylatora i powinny być przechowywane razem z urządzeniem.  Główne i podstawowe zadanie elektrod to przesyłanie impulsów elektrycznych do ciała osoby, której udzielana jest pierwsza pomoc w celu pobudzenia pracy serca, a w efekcie w celu uratowania jego życia.

Zasady działania elektrod do AED


W skład wyposażenia defibrylatora wchodzą dwie elektrody. Elektrody przykłada się bezpośrednio do gołej klatki piersiowej poszkodowanego w taki sposób, że okolice serca powinny znaleźć się pomiędzy elektrodami. Prawą elektrodę należy umieścić po prawej stronie mostka, poniżej obojczyka, natomiast lewą elektrodę w V przestrzeni międzyżebrowej w linii pachowej środkowej. Podczas wysyłania impulsu z defibrylatora nikt nie powinien dotykać poszkodowanego.

Główne typy elektrod do aed:

  • „łyżki” – są to elektrody, które wymagają przyłożenia ich przez osobę ratującą,
  • Przyklejane – elektrody, które nie wymagają żadnych działań po ich przyklejeniu.
W przypadku ratowania życia dziecku powinny znaleźć zastosowanie elektrody pediatryczne, które swoją budową są dostosowane do ciała dziecka. Oprócz normalnych elektrod dostępne są również elektrody treningowe, przeznaczone do defibrylatorów treningowych

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu