wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Elektrody do AED kliniczne

Elektrody do AED kliniczne

Data dodania: 17-09-2014 Wyświetleń: 862
Defibrylacja jest jedną z najskuteczniejszych metod pierwszej pomocy, która może być przeprowadzana nie tylko przez personel medyczny, lekarzy czy ratowników.


Wykonać może ją niemal każdy, nawet bez konkretnego przeszkolenia w tym temacie i bez specjalnych umiejętności. Dzieje się tak dlatego, że defibrylator jest urządzeniem intuicyjnym. Znajdują się też na nim wszelkie wskazówki, a podczas użycia – także porady głosowe.

Osoba, która sprzętu używa, jest więc stale instruowana, co powinna robić. Istnieją defibrylatory i elektrody kliniczne i treningowe. Treningowe służą tylko i wyłącznie szkoleniom.
 

Jakie muszą być kliniczne elektrody do AED?


Elektrody te różnią się od treningowych głównie dlatego, że są jednorazowe. Nie można użyć ich kolejny raz, dlatego tak ważne jest uzupełnianie zapasu elektrod na bieżąco. Muszą one też pasować do marki defibrylatora, co da pewność, że wszystko działać będzie bez zarzutów. Choć defibrylatory różnią się często wyglądem i posiadanymi akcesoriami, istnieje kilka wspólnych cech:
  • posiadanie guzika „włącz” oraz „wyłącz”
  • dołączony zestaw jednorazowych elektrod do AED
  • zbiór komend i wskazówek głosowych, które muszą być zgodne z wytycznymi
  • pamięć podręczna, która rejestruje ostatnio wykonane reanimacje


Działanie klinicznych elektrod do AED


Elektrody do AED kliniczne przykleja się do klatki piersiowej poszkodowanego. Przesyłają one impulsy elektryczne do serca. W ten sposób wygasić można migotania komór oraz częstoskurcz komorowy bez tętna, czyli dwie najpopularniejsze anomalie w działaniu mięśnia sercowego.

Elektrody pomagają wprowadzić serce w stan równowagi i zapewniają przeżycie w 75% przypadków. Użyć ich należy jednak w czasie do trzech minut po utracie przytomności. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie AED.

Wiele osób nie wie bowiem o istnieniu takiego sprzętu. Aby użycie elektrod było skuteczne, klatka piersiowa musi być osuszona, odsłonięta i ogolona. Nic nie może przeszkadzać w przepływie prądu.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu