wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Elektrody do defibrylatora AED

Elektrody do defibrylatora AED

Data dodania: 17-09-2014 Wyświetleń: 1173
Urządzenie AED , czyli inaczej defibrylator, to sprzęt, którego po uprzednim przeszkoleniu może użyć każdy.


Nie wymaga on wykształcenia medycznego, gdyż jego użycie jest intuicyjne. Co więcej, sprzęt udziela wskazówek głosowych po to, aby umożliwić posłużenie się nim wszystkim, którzy znajdą się w sytuacji niebezpiecznej i będą chcieli uratować komuś życie.

Defibrylator służy do przeprowadzania defibrylacji, czyli wyciszenia najpoważniejszych i najczęstszych problemów z sercem: migotania komór oraz częstoskurczu komorowego bez tętna. Użycie defibrylatora w ciągu trzech minut od
utraty przytomności daje aż 75% szansy na przeżycie osoby poszkodowanej.
 

Jak działają elektrody do AED?


Elektrody do AED przykleja się do klatki piersiowej poszkodowanego. Przesyłane są impulsy, które powodują poprawę rytmu pracy serca i jego powrót do normy. Przy używaniu defibrylatora oraz elektrod do AED należy pamiętać o:
  • przyklejeniu elektrod bezpośrednio do klatki piersiowej
  • osuszeniu i wyczyszczeniu skóry, aby elektroda dobrze się przykleiła
  • ogoleniu włosów, jeśli jest ich zbyt dużo (maszynka do golenia powinna znajdować się w zestawie)
  • nie dotykaniu ciała poszkodowanego podczas wyładowań elektrycznych
  • postępowaniu zgodnie z zaleceniami głosowymi AED


Rodzaje elektrod do AED


Na rynku znajdują się elektrody do AED treningowe i kliniczne. Te pierwsze służą tylko i wyłącznie do ćwiczeń i szkoleń, a drugich używa się zarówno w karetkach, szpitalach i gabinetach lekarskich, jak i wszędzie tam, gdzie urządzenie jest dostępne.

Coraz częściej dba się o to, aby defibrylator znajdował się w miejscach publicznych, na przykład dworcach czy centrach handlowych. Takie działanie zwiększa szansę przeżycia osób poszkodowanych, gdyż udzielenie pierwszej pomocy jest zwykle sprawą kluczową.

Istnieje wiele firm produkujących zarówno defibrylatory, jak i elektrody. Należy pamiętać, aby dobrze dopasować do siebie sprzęt, a także – wymieniać zużyte elektrody, by sprzęt zawsze był w pełni sprawny i gotowy do użycia. Może to bowiem ocalić życie lub zdrowie osoby poszkodowanej.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu