wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Fantom dziecięcy

Fantom dziecięcy

Data dodania: 11-09-2014 Wyświetleń: 1224
Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wypadki chodzą po ludziach. Przytrafiają się nawet twardo stąpającym po ziemi dorosłym!


A co dopiero roztrzepanym dzieciom, które nie zawsze zachowują ostrożność! Każdy opiekuńczy rodzic uczy swojej pociechy zachowywania się na ulicy i w mieście, a mimo to czasem przytrafia się nieszczęście. Niedorosły organizm po utracie przytomności słabnie o wiele szybciej. Dlatego bardzo istotna jest szybkość reakcji! Jeżeli coś się stanie w Twojej obecności, masz obowiązek udzielić pierwszej pomocy. A do tego nie potrzeba wcale specjalnych kwalifikacji medycznych. Wystarczy wiedza i trochę ćwiczeń. A do ćwiczeń polecamy fantom dziecięcy, profesjonalne odwzorowanie podstawowych funkcji życiowych.
Fantom dziecięcy do resuscytacji
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to jeden z podstawowych zabiegów, które powinieneś znać. Sztuczne oddychanie i masaż serca bardzo często ćwiczy się w szkołach na lekcjach przysposobienia obronnego i na kursach pierwszej pomocy. Jednak tylko w odniesieniu do osoby dorosłej. Mało kto wspomina o ratowaniu dziecka, a już chyba nikt tego nie ćwiczy. A przecież mechanizm jest całkiem inny!
 

Fantom dziecięcy – jak na nim ćwiczyć?

  1. Na samym początku sprawdź, czy dziecko oddycha. W tym celu nachyl się nad jego ustami, posłuchaj i postaraj się wyczuć oddech policzkiem.
  2. Udrożnij drogi oddechowe. U dzieci poniżej 1. roku życia stosuje się nachwyt czoło-żuchwa, u starszych odchyla się jedynie brodę.
  3. Jeśli dziecko nie oddycha, przejdź do oddechów ratowniczych. Wykonaj 5 oddechów ratowniczych u maluchów, a 2 u starszych. U niemowlaków poniżej 1. roku metodą usta - usta + nos (jednocześnie obejmujesz wargami usta i nos). U starszych – tradycyjnie metodą usta - usta.
  4. Teraz czas na masaż serca. 30 uciśnięć mostka u młodszych dzieci wykonuj palcami – wskazującym i środkowym. U starszych – jedną ręką.
A gdy dojdzie do tego stres? Ręce się trzęsą, nie możesz zebrać myśli, wpadasz w panikę. Dlatego tak ważne jest wypracowanie odruchów ratowniczych. Fantom dziecięcy to znakomity materiał do ćwiczeń. Dla lekarzy, studentów medycyny i zwykłych obywateli

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu