wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Fantomy Poznań

Fantomy Poznań

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1597
Na pewno przynajmniej raz w życiu zetknąłeś się z fantomem. W szkole podczas lekcji pierwszej pomocy na przysposobieniu obronnym. Albo na kursie prawa jazdy, również podczas realizowania pierwszej pomocy. Sztywne kukły czasem wzbudzają bardzo wesołe reakcje, ale ich znaczenie jest naprawdę ogromne. Pierwsza pomoc, ćwiczona na bardzo dokładnym modelu ludzkiego ciała, pozwala nauczyć się przydatnych odruchów. Kiedy znajdziesz się potem w sytuacji stresowej (zagrożenie czyjegoś życia), o wiele szybciej się w niej odnajdziesz. Nie wpadniesz w panikę, kiedy będziesz musiał jedynie powtórzyć ćwiczone odruchy.
 


Fantomy do nauki resuscytacji

Z takimi najczęściej się spotykamy. Na nich można swobodnie ćwiczyć sztuczne oddychanie i masaż serca. W sklepach medycznych dostępne są fantomy dorośli i fantomy dzieci. Producenci zawsze starają się jak najlepiej oddać proporcje ludzkiego ciała i dobrać odpowiedni opór materiału. To istotne, ponieważ w sytuacji zagrożenia życia często nie analizuje się wykonywanych czynności, tylko robi się je automatycznie. Stres paraliżuje myślenie. W warunkach szkoleniowych powinno się więc jak najlepiej oddać specyfikę ludzkiego ciała.

Fantomy do nauki defibrylacji

W przypadku zatrzymania akcji serca każdy może zastosować defibrylację. Zabieg polega na pobudzeniu prądem mięśnia sercowego do pracy. W sklepach dostępne są defibrylatory AED, przeznaczone właśnie dla osób z podstawowym przeszkoleniem ratowniczym. Na fantomach możesz swobodnie ćwiczyć używanie tego sprzętu. Nowe modele posiadają nawet specjalne wskaźniki, które pokazują, czy w prawidłowy sposób przeprowadzasz defibrylację.

Po co nam manekiny?

Istnieje jeszcze wiele innych rodzajów fantomów. Do nauki wkłuć (dla pielęgniarzy i lekarzy), do nauki rękoczynu Heimlicha (uciśnięcie żołądka przy zadławieniu). Również fantomy do intubacji (umieszczenie rurki w tchawicy) i szkielety anatomiczne dla uczniów i studentów uczelni medycznych. Po co nam właściwie fantomy? Bardzo istotne jest to, aby ćwiczyć prawidłowe odruchy. Potem w sytuacji stresowej o wiele łatwiej będzie automatycznie je powtórzyć. Trening czyni mistrza, również przy udzielaniu pierwszej pomocy i innych zabiegach.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu