wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Folia NRC – niezbędna w każdym zestawie pierwszej pomocy

Folia NRC – niezbędna w każdym zestawie pierwszej pomocy

Data dodania: 01-10-2014 Wyświetleń: 1478
Folia NRC, koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna – jakiejkolwiek nazwy by użyć na określenie tej cienkiej, metalizowanej płachty, niewątpliwym jest fakt, że stanowi ona niezbędne wyposażenie każdej apteczki czy zestawu ratunkowego. To dzięki niej można ochronić ofiarę wypadku przed przegrzaniem lub nadmierną utratą ciepła, które to często zagrażają zdrowiu, a nawet życiu poszkodowanego.


Koc ratunkowy – do czego służy?


            Koce ratunkowe wykonane są z tworzywa sztucznego, tzw. folii termicznej, która pozwala zachować odpowiednią ciepłotę ciała w każdych warunkach. Zapobiega ona zarówno przegrzaniu, jak i wyziębieniu. Chroni także przed  mrozem, deszczem, wilgocią. Jej powierzchnia powinna być odblaskowa – dzięki temu łatwiej będzie zauważyć osobę potrzebującą pomocy.

koc ratunkowy
           

Kocy ratunkowych używa się przede wszystkich w przypadkach:


- kolizji drogowych,
- urazów wynikłych w terenie, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych,
- wypadków podczas uprawiania turystyki górskiej lub sportów zimowych,
- urazów nabytych przy uprawianiu sportów ekstremalnych,
- wyciągnięcia ofiary z wody,
- transportu poszkodowanego,
- zabiegów okołoperacyjnych. Zobacz folia termiczna.
            Ponieważ koc ratunkowy jest szczególnie ważny przy udzielaniu pomocy w terenie, nie może go zabraknąć w apteczkach samochodowych, turystycznych i w zestawach ratowniczych zabieranych w góry, nad wodę lub w miejsca, w których często występują niekorzystne warunki atmosferyczne.


Jak korzystać z koca przeciwwstrząsowego?


            Użycie koca ratunkowego to nic trudnego. Zwykle opakowanie folii termicznej wyposażone jest w instrukcję obsługi. W przypadku nieznalezienia jej lub konieczności bardzo szybkiego działania i braku czasu na wczytywanie się w ulotkę, należy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach:
I. Koc powinno się rozłożyć na całą szerokość.
II. Owinąć poszkodowanego i końce folii skleić taśmą lub plastrem, twarz pozostawiając odkrytą.
III. Jedna strona folii jest zwykle w srebrnym, a druga w złotym odcieniu. Gdy chcemy ochronić ofiarę przed wyziębieniem, okrywa się ją srebrną powierzchnią do ciała, gdy zaś koc ratunkowy ma zapobiegać przegrzaniu – złotą do ciała.
Uwagi praktyczne
UWAGA I: Jeżeli w wypadku ucierpiała więcej niż jedna osoba, należy zabezpieczyć wszystkie ofiary. Dlatego zaleca się posiadanie w apteczce lub zestawie ratunkowym kilku sztuk folii NRC.
UWAGA II: Widok osoby owiniętej w folię termiczną i pozostawionej bez opieki należy odebrać jako sygnał, że potrzebne jest udzielenie dalszej pomocy oraz wezwanie wykwalifikowanej kadry medycznej.
UWAGA III: Kawałka folii można użyć także jako opatrunku zastawkowego w przypadku przebicia płuca.
UWAGA IV: Nie wolno stosować koca ratunkowego, gdy poszkodowany ma kontakt z urządzeniami pod napięciem elektrycznym!

Paulina Maria Szymborska-Karcz
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu