wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Folia termiczna – jak jej używać?

Folia termiczna – jak jej używać?

Data dodania: 26-10-2020 Wyświetleń: 416

Folia termiczna to praktyczny produkt niewielkich rozmiarów, który nie tylko jest podstawowym wyposażeniem każdej apteczki, ale również niezbędnikiem w plecakach np. amatorów górskich wycieczek. Folia termiczna występuje pod wieloma nazwami: koc termiczny, folia NRC, folia ratunkowa czy koc przeciwwstrząsowy. Pod każdym z tych pojęć kryje się jedno – wykonana z syntetycznego materiału płachta najczęściej o wymiarach 210 × 160 cm. 

 

Folia termiczna – w jakich sytuacjach może być pomocna?

Folię termiczną powinno się zastosować zawsze wtedy, gdy komfort termiczny człowieka jest zagrożony. Najczęściej folia termiczna stosowana jest u osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, tych, którzy narażeni są na zbyt silne działanie ciepła lub odwrotnie – intensywnie wychłodzonych. Folia termiczna sprawdza się również jako narzędzie zwiększające komfort osób po urazach, wstrząsach lub potrzebujących wsparcia psychicznego. Produkt ten znajduje swoje zastosowanie nie tylko w medycynie – świetnie sprawdza się również podczas górskich wędrówek lub pod namiotem. Folia termiczna, oprócz właściwości termoizolujących pełni jeszcze jedną ważną funkcję – osoba w nią owinięta jest bardzo dobrze widoczna, co jest wyjątkowo istotne np. w miejscu wypadku komunikacyjnego.

Jak używać folii termicznej?

Każda ze stron folii termicznej ma inny kolor – jedna jest złota, druga srebrna, a każda z nich ma inne, kluczowe właściwości. W celu ochrony przed utratą ciepła należy owinąć poszkodowaną osobę srebrną stroną przy ciele, natomiast by ochronić ją przed nadmiernym ciepłem z zewnątrz – złotym kolorem od strony ciała. Warto pamiętać o tym, by szczelnie owinąć ciało poszkodowanego, również od strony podłoża – nie wystarczy tylko przykryć go tak jak zwykłym kocem. Osoba owinięta kocem termicznym powinna mieć widoczną jedynie twarz i głowę. Cała reszta ma być szczelnie przykryta. Jeśli poszkodowany ma na sobie mokre ubranie, należy je zdjąć przed owinięciem go w koc termiczny,


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu