wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Gorączka

Gorączka

Data dodania: 18-10-2012 Wyświetleń: 1096
Ile wynosi prawidłowa temperatura ciała? Kiedy mówimy o gorączce i z czego ona wynika?


Gorączka -  kiedy mamy z nią do czynienia?
 

Gorączka nie oznacza, że jest ci gorąco. Oznacza, że faktyczna temperatura twojego ciała, która zwykle wynosi od 36,6 st. C do 37,4 st. C, podniosła się. Temperatura zwykle jest wyższa wieczorem, choć i wtedy nie powinna przekraczać 37,4 st. C. Biorąc pod uwagę niedokładności pomiaru temperatury, umowny poziom którego temperaturę uznaje się za nienormalnie wysoką , to 38 st. C przy pomiarze przeprowadzonym w ustach lub odbycie. Zatem zawsze, gdy masz temperaturę powyżej 38 st. C, musisz sprawdzić, co ją wywołało. 
Uwaga: osoby starsze mogą mieć temperaturę niższą o 0,5 st. C niż osoby młodsze.
Gorączka to znak, że twoje ciało walczy z chorobą wywołaną przez wirusy lub bakterie. Rak i różne choroby autoimmunologiczne ( w których ciało walczy przeciwko samemu sobie) również mogą wywołać gorączkę, o czym należy pamiętać, często może to być jedyna wskazówka, że chorujesz. Jeśli stale miewasz podwyższoną temperaturę, musisz iść do lekarza. Wczesne podjęcie leczenia często zmniejsza ryzyko poważnych komplikacji.
Temperatura mierzona w ustach jest bardzo dokładna. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu chora osoba nie jest w stanie utrzymać termometru pod językiem, są inne możliwości; można mierzyć pod pachą, w uchu, na czole oraz w odbycie (najdokładniejszy pomiar).
Długotrwałe infekcje znane są z tego, że wywołują nocne poty. Kiedy pojawia się gorączka, a następnie temperatura ciała powraca do normy, wynikiem są zlewne poty. Pocenie się jest częścią mechanizmu chłodzenia ciała, ponieważ pomaga pozbyć się gorąca związanego z wysoką temperaturą.


 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu