wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » GPS , rower, BHP

GPS , rower, BHP

Data dodania: 21-07-2012 Wyświetleń: 1610GPS w ratownictwie

Postęp techniczny jest widoczny już chyba we wszystkich dziedzinach życia. Ciągle rozpowszechniająca się automatyzacja sprawia, że pojawiają się coraz nowsze i mające nam „ułatwić” życie czy to urządzenia, czy programy. Nowinki technologiczne wdzierają też, choć bardzo powoli, do ratownictwa medycznego – w postaci systemów GPS. Jednak do czego tak naprawdę mają one służyć i czy będą rzeczywiście stanowiły pomoc?

Zastosowanie

GPS w ratownictwie ma nie tylko ułatwiać znalezienie właściwego adresu potrzebującego, ale także sprawić, by cały system przepływu informacji działał sprawniej niż dotychczas. Ma to oczywiście na celu, przede wszystkim, podniesienie szybkości reagowania na zgłoszenia, a więc – w konsekwencji – wpłynie na wyższą efektywność udzielania pierwszej pomocy przez ratowników.

Pojawienie się GPSów w karetkach pogotowia ma więc usprawnić pracę dyspozytorów, kierowców ambulansów i ratowników, a nie powodować kłopoty czy problemy. Dzięki nim bowiem, dyspozytor będzie miał pełną informację na temat:

 • tego, gdzie znajduje się dana karetka oraz tego czy jest wolna w danym momencie (lokalizacja jest prezentowana w wersji graficznej, z dokładnym rozmieszczeniem na mapie)
 • używania przez kierowcę sygnału
 • stanu paliwa w karetce

 

Dzięki posiadaniu takich danych, dyspozytor będzie mógł z łatwością określić np. odległość pojazdów od miejsca wypadku. Takie rozwiązanie zdecydowanie usprawni więc wysyłanie ambulansów w miejsce zgłoszenia.   

 

Oprócz monitoringu pojazdu, system GPS ma także inne umożliwiać:

 • identyfikację kierowcy
 • przesyłanie wiadomości tekstowych
 • zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości czy naruszeń (dotyczących np. przekroczenia granic obszaru, na których było wezwanie)
 • dostęp do archiwum zapisów
 • przygotowanie raportów na temat: długości trasy, prędkości jazdy na tej trasie, zużycia paliwa itp.

 

Te funkcje, zdecydowanie ułatwią pracę dyspozytorom. Jednak czy kierowcy karetek będą z nowych rozwiązań technicznych także zadowoleni? Opinie prawdopodobnie będą podzielone. Część kierowców wypowiada się bowiem bardzo pochlebnie o systemie, inni natomiast postrzegają go jako tzw. zło konieczne – któro tylko utrudni im pracę i będzie miało na celu tylko i wyłącznie zwiększenie kontroli nad nimi. Czy jednak tak się stanie? To będą mogli sprawdzić dopiero w praktyce. Zazwyczaj bowiem krytykujemy to, czego nie znamy, a gdy się już nauczymy „współpracować” z nowymi technologiami, szybko okazuje się, że nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez nich. Warto więc dać urządzeniom GSP szansę, bo mogą okazać się bardzo pomocne w ratownictwie. Oprócz obiektywnych udogodnień, polepszą komunikację karetki z dyspozytornią, a to skutkuje tylko korzyściami dla pacjenta. A przecież o to najbardziej w ratownictwie medycznym chodzi!

 

Bezpiecznie na rowerze

Jazda na rowerze to sport uniwersalny. Dlaczego? Bo mogą go uprawiać osoby w każdym wieku – od najmłodszych po tych troszkę starszych. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, a więc: poprawy kondycji oraz wzmocnienia mięśni, dostarcza także radości i frajdy. Po prostu, jest przyjemna. Aby jednak taka pozostała, powinniśmy poznać podstawowe zasady bezpiecznej jazdy na rowerze. Zobacz ten produkt - apteczka na rower.  

Stan roweru

Rozpoczynając sezon rowerowy, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu sprzętu. Należy zacząć od dokładnego odczyszczenia roweru, a następnie sprawdzić stan opon, hamulców, łańcucha, przerzutek oraz oświetlenia. Możemy to zrobić zarówno sami, jak i oddać sprzęt do serwisu – dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystko działa niezawodnie.  

Warto także wspomnieć o niezbędnym wyposażeniu, jakie rower powinien posiadać. Należą do niego: światło przednie (białe lub żółte – nie może być pulsujące), światło tylne (czerwone – ważne aby nie było trójkątne), drugie światło tylne (czerwone – może być pulsujące), działające hamulce oraz dzwonek.

Ostatnio, coraz więcej rowerzystów zaopatrza się również w tzw. rowerowe apteczki, czyli specjalnie przygotowane saszetki, które można przypiąć do roweru. Wyposażenie takiej apteczki kompletujemy sami, w zależności od potrzeb. Mogą się w niej znaleźć leki na alergię, plastry czy maść na urazy. Szczególnie dobrze sprawdzi się apteczka, gdy udajemy się na wycieczkę rowerową z dzieckiem.

Odpowiedni strój

Odzież dla rowerzystów, przede wszystkim, powinna być widoczna (a najlepiej odblaskowa lub przynajmniej w żywych kolorach) dla innych uczestników ruchu. Oczywiście, dobrze gdy jest wygodna i uszyta z „oddychających” materiałów, dzięki którym można się czuć komfortowo, nawet podczas długich eskapad.

Odpowiedni strój, zdecydowanie może poprawić bezpieczeństwo na szosie. Aby tak się stało, rowerzyści powinni zawsze mieć na sobie: kask, widoczną z daleka odzież, rękawice, plecak na rower, ochraniacze i okulary przeciwsłoneczne. Każdy z wymienionych elementów spełnia dwie funkcje – zabezpieczającą (w razie ewentualnego wypadku) oraz podnoszącą komfort jazdy. Warto więc się w nie zaopatrzyć jeszcze przed pierwszą, w tym sezonie, rowerową przygodą.   

Kask

Należy go zakładać zawsze, niezależnie od tego na jak długą wycieczkę się udajemy. Kask spełnia funkcję, przede wszystkim, ochronną. Podczas uderzenia, to na nim koncentruje się największa siła, zmniejszając tym samym ryzyko urazu głowy.

Wraz z rozpoczęciem wiosny, w sklepach sportowych pojawiło się wiele różnych modeli kasków. Który z nich będzie najlepszy? Ten, który posiada wszystkie odpowiednie atesty. Gdy już taki znajdziemy, powinniśmy go zmierzyć – czy dobrze trzyma się głowy, a także czy jest wygodny. Ważna jest również jakość materiałów, z których kask jest wykonany. Wpłynie to bowiem na jego wytrzymałość, a co za tym idzie – na poziom naszego bezpieczeństwa.

Podsumowując, przy wyborze kasku, powinniśmy brać pod uwagę następujące parametry: rozmiar, jakość, wygodę oraz to, czy posiada niezbędne atesty i certyfikaty. I jeszcze jedno – na tym zakupie, nie warto oszczędzać. W końcu chodzi o nasze zdrowie albo nawet życie!    

Bezpiecznie na drodze

Oprócz wspomnianych już sposobów na zachowanie bezpieczeństwa podczas rowerowych wycieczek, a więc o odpowiednim przygotowaniu sprzętu, właściwym stroju oraz kasku, należy wspomnieć jeszcze o kilku istotnych zasadach. Najważniejszą będzie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. A podstawowe z nich to:

 • Całkowity zakaz jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila)
 • Zakaz jazdy po chodnikach (wyjątkiem jest: opieka nad osobą do lat 10, która kieruje rowerem oraz sytuacja, kiedy szerokość chodnika wynosi ponad 2 metry i nie ma specjalnie wyznaczonej drogi dla rowerów – wtedy jednak obowiązuje maksymalna prędkość do 50km/h)
 • Zakaz jazdy na rowerze po przejściu dla pieszych – należy go przeprowadzić na drugą stronę ulicy
 • Rowerzyści do 18 roku życia, muszą posiadać kartę rowerową – dorosłych ten obowiązek nie dotyczy
 • Rowerzysta, korzystając ze ścieżki rowerowej, ma pierwszeństwo przed pieszym

 

Rzecz jasna, nawet jeśli będziemy się stosować do wszystkich wymienionych przepisów, nie możemy zapomnieć o tym, który zawsze nas obowiązuje, czyli o zasadzie ograniczonego zaufania. Bo nie wiemy, czy kierowca jadący za nami, na pewno nas widzi, albo czy zdąży zahamować. Konkluzja jest prosta – uważajmy, a jazda rowerem będzie nam się kojarzyć tylko z przyjemna formą spędzania czasu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu