wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » GRYPA

GRYPA

Data dodania: 18-09-2012 Wyświetleń: 1606
Grypa to...


...choroba o ostrym przebiegu spowodowana zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy.
Zarażenie grypą następuje drogą kropelkową. Gdy osoba chora na grypę mówi, kaszle lub kicha wydala niewielkie kropelki śliny razem z wirusem, które trafiają do dróg oddechowych innych osób. W ten sposób wirus dostaje się do organizmu, a potem zaczyna się rozwijać i powoduje grypę.
Zarażenie może również nastąpić poprzez kontakt bezpośredni. Jeśli chora osoba na grypę dotyka swoich ust lub nosa, np. podczas oczyszczania nosa chusteczką, na rękach pozostają jej mikroskopijne ślady śluzu wraz z wirusem. Dotknięcie tą ręką innej osoby powoduje przekazanie wirusów, a następnie ich rozsiew podczas dotykania ust i nosa np. podczas ziewania.
Objawy grypy pojawiają się nagle tj. w ciągu kilku godzin. Do najważniejszych należą: wysoka gorączka (powyżej 38°C), dreszcze, suchy (tzn. bez odpluwania plwociny) i męczący kaszel, katar, mogą wystąpić krwawienia z nosa, silne bóle głowy, bóle mięśni, uczucie rozbicia i wyczerpania. Zwykle nie ma kataru ani zapalenia spojówek.
Nie wszystkie objawy muszą być obecne dla stwierdzenia grypy.
Pomimo iż grypa jest chorobą występującą pospolicie, nie leczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, oskrzeli, krtani, zatok przynosowych, opon mózgowych i samego mózgu, ucha środkowego czy mięśnia sercowego. Jak widać, z grypą nie ma żartów – powikłania po niej mogą nas unieruchomić na wiele miesięcy (we własnym lub szpitalnym łóżku) lub doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest leczenie grypy od wystąpienia jej pierwszych objawów.
Leczenie grypy w jej formie łagodniejszej, nie prowadzącej do powikłań, nie jest skomplikowane. Istnieje kilka prostych sposobów, jak leczyć grypę – zwłaszcza w jej fazie początkowej, kiedy choroba dopiero się rozwija. Lekarstwa na grypę można dostać w każdej aptece. Ich skład opiera się głównie na paracetamolu, kwasie acetylosalicylowym, pseudoefedrynie, feniraminie, kofeinie i witaminie C. Zażycie leku opartego na tych składnikach przynosi zazwyczaj niemal natychmiastową ulgę. Środki farmakologiczne w połączeniu z kilkudniowym odpoczynkiem oraz uzupełnianiem płynów stanowią skuteczną kurację przeciwko dolegliwościom grypowym. Ponieważ leków w przeciwgrypowych jest dużo, warto skonsultować ich wybór z farmaceutą – nierzadko leki nie rozreklamowanych marek są tańsze, pomimo iż ich skład jest dokładnie taki sam, jak leków markowych, silnie komunikowanych w mediach. Ponadto farmaceuta doradzi nam, jak leczyć grypę i jakie dawki wybranego leku powinnyśmy przyjmować, aby pozbyć się choroby.
Lekarstwa na grypę dostępne w sprzedaży bez recepty nie zabijają wirusa, ale łagodzą objawy jego obecności w naszym organizmie. Dlatego jeśli po trzech dniach samodzielnego leczenia nie obserwujemy zmniejszenia gorączki, a bóle mięśni, kaszel czy katar nie ustępują, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Może się okazać, że cierpimy na wyjątkowo ciężką i zagrażającą naszemu życiu odmianę grypy.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu