wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Hipotermia - wychłodzenie

Hipotermia - wychłodzenie

Data dodania: 30-10-2012 Wyświetleń: 1638


Wychłodzenie organizmu


Wychłodzenie: to stan obniżenia temperatury całego organizmu do wartości niższej od dolnego zakresu normalnej temperatury. 
Wychłodzenie organizmu może mieć miejsce wtedy, gdy niedostatecznie ciepło ubrana osoba przebywa długo w niskich temperaturach.
Woda przewodzi ciepło 15 razy szybciej od powietrza, a więc wychłodzenie w zimnej wodzie następuje szybciej.
Wiatr przyspiesza oddawanie ciepła, ponieważ powoduje ruch powietrza i przyspiesza wymianę warstwy powietrza bezpośrednio przy ciele ofiary.
Są jeszcze inne czynniki sprzyjające wychłodzeniu, niezależne od środowiska, natomiast uwarunkowane cechami osobniczymi. Zalicza się do nich stan przemęczenia organizmu, zły stan ogólny i współistniejące choroby.
Pomoc przy łagodnych objawach:
• Główny cel to zapobieżenie postępowania strat ciepła i pozwolenie ciału na samodzielne ogrzanie
• Daj ciepłe, słodkie napoje - nie podawaj alkoholu
• Podaj źródło ciepła by ustabilizować temperaturę i/lub
• Ćwicz by się rozgrzać
• Trzymaj ofiarę w cieple przez kilka godzin

Podstawowym, wczesnym objawem wychłodzenia są dreszcze. Organizm reaguje tak, gdy nie jest w stanie utrzymać normalnej temperatury ciała (36.6C) i stara się wygenerować więcej ciepła przez ruch. Pierwsze skutki wychłodzenia to stopniowe osłabienie całego ciała. Jeżeli dreszcze ustają, to sytuacja jest już bardzo poważna. Najpierw tracimy siły w tych częściach ciała, które są bezpośrednio wystawione na działanie wody i zimnego, mokrego powietrza, np. w rękach. Później osłabienie przechodzi w zdrętwienie, któremu mogą towarzyszyć skurcze.
Większość fizycznych symptomów zależy od indywidualnej odporności człowieka i może być niezależna od temperatury ciała ludzkiego. Ogólnie, gdy temperatura ciała spada objawy nasilają się.


Polecamy:

Pozdrawiamy
Zespół Twoja-Apteczka
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu